Zapiski Dobrego Łotra - Andrzej Mathiasz

 

Istnieją pytania, na które nawet Bóg nie zna odpowiedzi

W Raju, gdzie Dobry Łotr, ukrzyżowany wraz z Chrystusem, trafia przed wszystkimi, rzeczywistość nie jest tak idylliczna, jak mógłby oczekiwać. Niewyremontowane przestrzenie, samotność i niełatwe dyskusje z Bogiem, który okazuje się bardziej krytyczny niż miłosierny, prowadzące do nieoczekiwanych zwrotów akcji. Rozmowy pełne ironii i głębokich przemyśleń zmuszają bohatera (a któż nie jest choć trochę łotrem) do zadawania pytań o sens życia, miłości i poświęcenia. Każda odpowiedź, którą otrzymuje, przynosi nowe wątpliwości i odkrycia, które ukazują ludzką naturę w nieoczekiwanym świetle.

„Zapiski Dobrego Łotra” to przewrotna, pełna humoru i goryczy opowieść, przypominająca o tym, że poszukiwanie prawdy nie kończy się nawet po drugiej stronie życia.



„Zapiski Dobrego Łotra” Andrzeja Mathiasza to książka, która już od pierwszych stron rzuca wyzwanie swoim czytelnikom. To opowieść, która nie jest łatwa w odbiorze i nie ma zamiaru nikogo oszczędzać. Autor zmienia tradycyjne wyobrażenie o tym, jak wygląda życie po śmierci, oferując nam obraz Raju, który jest pełen absurdów, ironii i filozoficznych pytań, na które – jak się okazuje – nawet Bóg nie ma odpowiedzi. Książka jest pełna czarnego humoru i prowokacji, a także zmusza do głębokich refleksji na temat sensu życia i śmierci.

Głównym bohaterem jest Dobry Łotr, jeden z dwóch złoczyńców ukrzyżowanych obok Jezusa, który – zgodnie z obietnicą – trafia do Raju. Jednak, jak się okazuje, to, czego się spodziewał, wcale nie pokrywa się z rzeczywistością. Zamiast sielankowego, spokojnego miejsca pełnego miłości i harmonii, napotyka absurdalne sytuacje, które zmuszają go do ponownego przemyślenia tego, czym jest zbawienie i co właściwie kryje się za pojęciem „Raj”. Cała koncepcja nieba jest zburzona, a odpowiedzi na fundamentalne pytania wydają się coraz bardziej nieuchwytne.

Mathiasz mistrzowsko operuje ironią, zestawiając humorystyczne dialogi z głębokimi, choć często zniechęcającymi rozważaniami na temat religii, moralności i sensu istnienia. Rozmowy Łotra z Bogiem to esencja tej książki – pełne absurdów, ale i prawdziwych pytań o naturę ludzką. Często to, co wypowiadają postacie, przypomina próbę uchwycenia nieuchwytnego, a ich dyskusje nie prowadzą do prostych odpowiedzi, lecz do jeszcze większej liczby pytań. Autor nie boi się podważać utartych schematów myślowych, zmuszając czytelnika do zastanowienia się nad tym, co naprawdę w życiu i śmierci ma znaczenie.

Choć książka porusza głębokie tematy filozoficzne, jest napisana w przystępny sposób, pełna swobodnego humoru i prowokujących do śmiechu momentów. Zaskakuje lekkością narracji, która kryje w sobie dużo więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. To książka, która balansuje na granicy groteski i głębokich refleksji, łącząc w sobie elementy poważnej filozofii i absurdalnej zabawy.

„Zapiski Dobrego Łotra” to powieść, która z pewnością nie jest dla każdego. Osoby głęboko wierzące i traktujące religię dosłownie mogą poczuć się urażone sposobem, w jaki autor dekonstruuje tradycyjne wartości i poddaje je analizie. To książka, która wręcz wyzywa czytelnika do konfrontacji z własnymi przekonaniami i wiarą, a także pokazuje, że świat po śmierci może być równie zagmatwany i nieoczywisty, jak życie, które znamy.

Jednak dla tych, którzy nie boją się kwestionować utartych schematów myślenia, „Zapiski Dobrego Łotra” będą książką pełną satysfakcji. Mathiasz udowadnia, że nawet najwięksi filozofowie i teologowie nie zawsze mają odpowiedzi na najważniejsze pytania. Jego książka jest przewrotna, zaskakująca i – mimo całej swojej ironi – pełna prawdy o ludzkiej naturze i naszej nieustannej potrzebie zrozumienia sensu istnienia.

To książka, która zostaje w głowie na długo po jej przeczytaniu. „Zapiski Dobrego Łotra” zmuszają do myślenia o tym, czym jest życie, śmierć i wszystko, co pomiędzy. To lektura, która nie oferuje łatwych odpowiedzi, ale dostarcza wielu prowokujących myśli, które pozostaną z czytelnikiem na długo po zamknięciu książki. Jeśli szukasz literatury, która nie boi się kontrowersji i zmusza do głębokiej refleksji, to pozycja dla ciebie.

 

Recenzja napisana przez: Gosia Celińska

Moja ocena: 7/10

Wydawnictwo: Novae Res

literatura obyczajowa, romans

Data wydania: 2025-02-18

Liczba stron: 202

ISBN: 9788383735009


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz