Liberalizm społeczny - wizja lepszego świata - Czesław Sikorski

 

Jest jeden naród, ludzki naród

„Liberalizm społeczny – wizja lepszego świata” to przenikliwa analiza najważniejszych problemów społecznych i politycznych współczesnej Polski.

Profesor Czesław Sikorski bada fundamenty systemów autorytarnych, wyjaśnia ideologię liberalną oraz pokazuje, jak kształtuje się polityka klimatyczna. Jego książka rzuca światło na różnice między ustrojami państw, obnaża narzędzia manipulacji oraz wzywa do przełamania uprzedzeń i tradycyjnych nawyków. Autor rozlicza wieloletnie działania byłego rządu PiS, stawiając w centrum wolność jednostki i potrzebę nowej umowy społecznej.

Czy możliwa jest zmiana, która przyniesie prawdziwie lepszy świat?



Książka profesora Czesława Sikorskiego to wnikliwe i bezkompromisowe spojrzenie na współczesną Polskę – kraj pełen społecznych napięć, politycznych podziałów i ideologicznych sporów. Autor, z akademicką precyzją, ale i osobistym zaangażowaniem, analizuje źródła naszych obecnych problemów i kreśli możliwe scenariusze wyjścia z impasu. To lektura niełatwa, ale bardzo potrzebna – szczególnie dziś, gdy dyskusja o przyszłości państwa i społeczeństwa staje się coraz bardziej nagląca.

Jednym z głównych tematów książki jest analiza systemów autorytarnych – ich genezy, mechanizmów działania oraz wpływu na obywateli. Sikorski nie tylko obnaża sposoby manipulacji i budowania fałszywej narracji, ale też proponuje alternatywę: liberalizm społeczny oparty na dialogu, empatii i wolności jednostki. Nie jest to jednak naiwna wizja utopii, lecz propozycja konkretnej zmiany, zakorzenionej w wartościach i realiach społecznych.

Dużą wartością tej publikacji jest również poruszenie tematu polityki klimatycznej – w kontekście zarówno lokalnym, jak i globalnym. Autor zwraca uwagę, że bez odpowiedzialnej polityki ekologicznej, nawet najbardziej sprawiedliwe społeczeństwo nie przetrwa. Łącząc kwestie społeczne z wyzwaniami klimatycznymi, Sikorski pokazuje, że nie da się myśleć o przyszłości w oderwaniu od środowiska, w którym żyjemy.

Szczególnie mocno wybrzmiewa rozdział poświęcony ocenie rządów PiS. Autor nie unika ostrych słów i jednoznacznych ocen, ale robi to z dbałością o rzetelność i argumentację. Jego krytyka nie jest politycznym manifestem, lecz próbą rozliczenia konkretnych działań, które – jego zdaniem – godziły w podstawowe prawa obywatelskie i osłabiały demokratyczne instytucje.

„Liberalizm społeczny – wizja lepszego świata” nie daje prostych recept, ale oferuje coś znacznie cenniejszego – impuls do myślenia, refleksji i działania. To książka dla tych, którzy nie godzą się na stagnację, ale też nie chcą rewolucji dla samej rewolucji. Dla tych, którzy wierzą, że możliwa jest zmiana oparta na szacunku, solidarności i rozsądku.

Podsumowując – to pozycja odważna, merytoryczna i bardzo aktualna. Dla czytelników zainteresowanych polityką, społeczeństwem i przyszłością Polski, będzie to lektura nie tylko inspirująca, ale i poruszająca.

 

Recenzja napisana przez: Gosia Celińska

Moja ocena: 7/10

 

Wydawnictwo: Novae Res

Popularnonaukowa

Data wydania: 2025-02-12

Liczba stron: 299

ISBN: 9788383735801


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz