Neom - Lavie Tidhar

 

Fascynująca powieść, która przenosi nas do niezwykłego megamiasta przyszłości, gdzie inteligentne maszyny przemierzają pustynię w poszukiwaniu sensu, a sztuka potrafi być groźniejsza niż najpotężniejsza broń.

Neom to miejsce, które dla jednych jest futurystyczną baśnią pełną technologicznych cudów, a dla innych chaotycznym miastem na wybrzeżu Morza Czerwonego, bramą prowadzącą z Ziemi w kosmos. Dla wielu to jednak po prostu dom, jedyny, jaki znają.

Młody sierota Elias marzy o opuszczeniu Ziemi, przyłączając się do karawany w nadziei na zdobycie środków na podróż w gwiazdy. Pustynia kryje wiele tajemnic – mechaniczne artefakty, z których część jest niezrozumiała, a inne groźnie niestabilne. Tymczasem w Neom odżywa dawna relacja pomiędzy policjantem Nasirem a kwiaciarką Mariam, która pracuje bez wytchnienia w targowym zgiełku, a nocami marzy o ciszy i spokoju. Ich losy splatają się z misją tajemniczego bezimiennego robota, który zamierza wskrzesić legendarnego złotego człowieka, od dawna uznawanego tylko za mit…

Czy zdołają odnaleźć swoje miejsce w tej pełnej kontrastów rzeczywistości? A może to Neom samo zdecyduje o ich losie?

„Piękna powieść, oryginalna, bogato zbudowana, ale nie przytłaczająca, mieniąca się odniesieniami i wątkami niczym barwna tkanina z delikatnych emocji i obrazów”. Alastair Reynolds, autor cyklu Przestrzeń Objawienia



Lavie Tidhar w swojej powieści Neom zaprasza nas do świata, który jednocześnie fascynuje i niepokoi. Jego wizja przyszłości łączy bogatą wyobraźnię science fiction z refleksjami nad współczesnymi problemami, a wszystko to umieszczone w intrygującej scenerii megamiasta Neom – miejsca pełnego kontrastów, technologicznych cudów i głębokich emocji.

 

Już od pierwszych stron czytelnik zanurza się w wyjątkowy klimat tego świata. Neom to miasto, które dla jednych jest bramą do gwiazd, a dla innych – chaotycznym labiryntem pełnym nierówności społecznych. To miejsce, w którym ludzie i maszyny współistnieją, choć nie zawsze w harmonii. Tidhar wplata w fabułę wiele wątków, nadając opowieści zarówno uniwersalny, jak i osobisty charakter.

 

Główni bohaterowie – Elias, młody sierota marzący o ucieczce z Ziemi, Nasir, policjant próbujący odnaleźć swoje miejsce w tej skomplikowanej rzeczywistości, oraz Mariam, kwiaciarka tęskniąca za spokojem – tworzą mozaikę różnorodnych doświadczeń i emocji. Każda z tych postaci zmaga się z własnymi wyzwaniami, ale ich losy splatają się w niezwykły sposób dzięki tajemniczemu robotowi, który wyrusza na misję przywrócenia do życia legendarnego złotego człowieka. Ten motyw, będący jednocześnie epicki i filozoficzny, nadaje książce wyjątkowego charakteru.

 

Jednym z największych atutów powieści jest jej światotwórstwo. Tidhar z niezwykłą precyzją kreśli obraz przyszłości, w której inteligentne maszyny przemierzają pustynie w poszukiwaniu sensu, a zaawansowana technologia miesza się z ludzkimi emocjami i tęsknotami. Autor porusza ważne tematy, takie jak starość, odrzucenie, relacje między ludźmi a maszynami, a także moralne i filozoficzne pytania o granice człowieczeństwa. Czy maszyny mogą mieć duszę? Czy starość – zarówno ludzi, jak i technologii – jest równoznaczna z utratą wartości?

 

Choć akcja powieści nie jest dynamiczna w tradycyjnym sensie, to właśnie jej powolny rytm pozwala w pełni docenić bogactwo świata Neom. Sceny są „nasączone” emocjami, a opisy miejsc i sytuacji skłaniają do refleksji nad przyszłością, która – choć daleka – wydaje się dziwnie znajoma. To nie jest książka, którą czyta się dla zwrotów akcji; to opowieść, która zmusza do zatrzymania się i zastanowienia nad miejscem człowieka w zmieniającym się świecie.

 

Jednak nie brakuje tu również momentów zaskoczenia i inspirujących odniesień do klasyki gatunku. Fani science fiction odnajdą w Neomie echa takich dzieł jak Dune, Blade Runner czy Mały Książę. Tidhar zręcznie łączy elementy dystopii z nutą nostalgii i romantyzmu, co sprawia, że książka jest zarówno ambitna, jak i poruszająca.

 

Powieść ma jednak swoje wady. Niektóre postaci wydają się nieco powierzchowne, a ich wątki nie zawsze są w pełni rozwinięte. Być może jest to świadomy zabieg, mający na celu skupienie uwagi czytelnika na samej scenerii i filozoficznych aspektach opowieści. Niemniej jednak pozostawia to pewien niedosyt, zwłaszcza u tych, którzy oczekują głębszej eksploracji emocjonalnych motywacji bohaterów.

 

Mimo to Neom pozostawia niezapomniane wrażenie. To książka, która działa na wielu poziomach – jako opowieść science fiction, jako metafora współczesnego świata i jako filozoficzna refleksja nad tym, co nas czeka w przyszłości. Tidhar stworzył dzieło kompletne, choć na tyle otwarte, że pozostawia miejsce na kontynuację i dalsze eksplorowanie tego fascynującego uniwersum.

 

Podsumowując, Neom Laviego Tidhara to pozycja, którą warto przeczytać, zwłaszcza jeśli szukasz literatury, która łączy w sobie piękno języka, bogatą wyobraźnię i głębokie przesłanie. To książka, która zostaje z czytelnikiem na długo, skłaniając do myślenia i zadawania pytań o naszą przyszłość i miejsce w świecie, który – choć obcy – jest niepokojąco bliski.


Moja ocena: 6/10

Recenzja napisana przez: Gosia Celińska


Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Cykl: Stacja Centralna (tom 2)

fantasy, science fiction

Data wydania: 2024-11-26

Liczba stron: 245

ISBN: 9788383354149



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz