"The pairing. Sztuka dobierania" Casey McQuiston

 


The pairing jest kolejną powieścią McQuiston o miłości – bardzo odważną, a zarazem naiwną, ale czasem po prostu takiej potrzebujemy.

Theo i Kit znają się od dziecka. Wspierali się i przyjaźnili, aż w końcu zostali parą. Doszło do burzliwego rozstania na lotnisku, z ogromem niedomówień. Całkowicie zerwali kontakt, mieszkają na różnych kontynentach. Jedyne, co ich teraz łączy, to voucher na wycieczkę po Europie, którego termin wykorzystania niebawem mija. Oboje wpadają na pomysł, żeby go zrealizować i są zdziwieni, spotykając się w autokarze. Czy wspólna podróż przez Francję, Hiszpanię i Włochy pozwoli im odnaleźć siebie na nowo? Czy miłość odrodzi się w ich sercach? Czy odgrzewane na siłę uczucia to nie jest dobry pomysł?

Na pewno niekonwencjonalny jest zakład, jaki zawierają na początku wycieczki – kto będzie uprawiał seks z większą liczbą partnerów, wygrywa. Oboje lubią zaliczać… i tutaj tkwi clue problemu, jaki mam z tą książką. Z jednej strony dodaje to pikanterii lekturze, z drugiej jednak bohaterowie, jako osoby biseksualne, są przedstawione dość stereotypowo, w negatywnym świetle – nie ważne z kim, gdzie i jak, przelecieć kogoś – to zawsze dobry pomysł.

To ewidentnie największa wada, do której można dodać trywialność i przewidywalność… ale tak to już z romansami bywa – mają być lukrem na romantyczną część duszy czytelnika.

Zalet natomiast jest sporo. Po pierwsze – piękne oddanie słonecznej Europy wraz z jej smakami (Kit jest cukiernikiem, Theo sommelierem), dziełami sztuki i architektury (także oboje je doceniają), temperamentami mieszkańców, atrakcjami turystycznymi – osoba autorska odrobiła zdecydowanie lekcję, gdyż od tej strony książka to majstersztyk (przynajmniej w kategorii literatury popularnej). Czujemy smaki i pogodę każdego z odwiedzanych miejsc (w posłowiu można przeczytać więcej o pracy nad atrakcyjnością tła wydarzeń).

Nie zabraknie także licznych odniesień do najważniejszych lub najpopularniejszych filmów w historii kina (cała rodzina Theo jest związana z przemysłem filmowym), co również powinno zadowolić miłośników kultury.

Problemem bohaterów jest fakt, że wzajemnie przesadnie siebie gloryfikują. Wydarzenia w połowie poznajemy z perspektywy Theo, w połowie Kita, co akurat jest udanym zabiegiem.

Niuansem, na który zwróciłam uwagę, jest reprezentacja bohaterów z pod parasola LGBT. Jest ich tutaj naprawdę sporo i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w tej książce niemal każdy chce się przespać z każdym (z małymi wyjątkami). Czy to magia wakacyjnego romansu, czy efekt seksapilu wiodących postaci? Nie wiem, jednak powoduje to rażące odrealnienie historii i coraz śmielsze sceny seksu, czyniąc z powieści fragmentami niemal erotyk.

Pomimo wszystkich zalet i wad, trzeba The pairing oddać jedno – przez tę książkę po prostu się płynie. Lekka jak piórko, z całą gamą ciekawych charakterów, pięknych miejsc, słońca, sztuki, kuchni, miłości, seksu, uczuć w ogóle – nie potrafię jej dać oceny niższej niż 8/10. Przeżyłam wycieczkę, nie wychodząc z domu.

Zrecenzowała: zielony_motyl


Tytuł: The pairing. Sztuka dobierania
Autor: Casey McQuiston
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 12.11.2024
Liczba stron: 496
ISBN: 9788383910093

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz