Dziesięć książek idealnych na nowy rok szkolny i nie są to lektury! ;)

Nowy rok szkolny to nowe wyzwania! Dla niektórych to początek przygody, bo to ich pierwsza klasa, dla innych emocjonująca kontynuacja. Jedno jest pewne – to złoty okres literatury dziecięco-młodzieżowej. Półki uginają się od wyśmienitych książek. Młodszych czytelników chętnie zabiorą w podróż pozycje od takich wydawnictw, jak chociażby Dwukropek, Dwie siostry, Zakamarki, Poradnia K, Entliczek, Świetlik, Albus, Bajka, Literatura, Widnokrąg czy Babaryba. Każde z nich ma na swoim koncie piękne i wartościowe pozycje wydawnicze. Starsi czytelnicy mają jeszcze większy wybór! Niemal każde polskie wydawnictwo ma obecnie sekcję dla młodzieży lub wydaje pozycje z tak zwanego nurtu young adult. Mamy młodzieżowe kryminały, sensacje, obyczajówki, fantastykę, mamy książki po prostu o szkole, dojrzewaniu, współczesnych problemach. Tym razem proponujemy Wam 10 pozycji mniej nastawionych na historię, a bardziej na współczesne wyzwania i problemy. Jesteśmy przekonani, że każdy zaczytany i każda zaczytana znajdzie tu coś czemu warto poświęcić uwagę!


1. Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze - Justyna Suchecka

To chyba najważniejsza książka w tym zestawieniu. Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze to opowieść o tym jak radzić sobie z tym co wpływa na naszą psychikę – ze stresem, z dużymi emocjami, z kryzysami. Jak budować pozytywną samoocenę, dbać o swoją przestrzeń w epoce mediów społecznościowych. W pisaniu tej książki istotną rolę odegrali współcześni nastolatkowie, którzy wraz z Justyną Suchecką postarali się przybliżyć wszystko to, co może być potrzebne by zachować dobrostan psychiczny, a jeżeli coś się dzieje, to jak reagować i gdzie szukać pomocy. 

W opisie książki możemy przeczytać, że "Bo pierwszej pomocy psychologicznej powinno się uczyć tak, jak pierwszej pomocy przedmedycznej". I to jest kwintesencja tej książki i tego dlaczego warto ją poznać!



2.  Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić - Dean Burnett

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kogo rodzice nigdy nie wkurzali. No właśnie –wszyscy to znamy. Czemu tak trudno nam się z nimi porozumieć? Czemu nas nie rozumieją? Może jednak istnieją sposoby, aby relacje z rodzicami mogą być prostsze? Przyjemniejsze? Te pytania zadał sobie Dean Burnett i postanowił poszukać na nie odpowiedzi. A jak za coś takiego zabiera się neurobiolog… To możesz mieć pewność, że to będzie szalona podróż! Z jednej strony mądra treść, z drugiej lekki młodzieżowy szyk – czego można chcieć więcej? ;) Dajcie szansę Deanowi Burnettowi i poszukajcie z nim odpowiedzi na pytania o te pełne wyzwań rodzinne relacje!



3. Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem (część 1 i 2) - Przemek Staroń

Przemek Staroń to nauczyciel roku 2018, a jednocześnie człowiek, który stara się łączyć edukację ze współczesnością – mediami społecznościowymi, trendami, książkami, filmami i serialami popularnymi wśród uczniów. Szkołę… napisał dla uczniów (ale zapewniam, że nie tylko oni mogą z lektury czerpać przyjemność), aby pomóc im w poszukiwaniu samych siebie. Szkolne życie nigdy nie było łatwe, a to w epoce mediów społecznościowych staje się naprawdę skomplikowane, ale też niebezpieczne. Dlatego kluczowe staje się to, co mamy w głowie, jak czujemy się sami ze sobą, jak radzimy sobie z problemami. Przemek Staroń w oparciu o znane postacie książkowe prowadzi nas ścieżką zrozumienia samych siebie i tego, że jak to Magdalena Mikołajczyk pisała w wersji dla starszych czytelników –- jesteś dość. Po prostu. 

Te książki sprawdzą się u młodszego czytelnika. :)



4. Włam się do mózgu - Radosław Kotarski

Nie ma lepszego czasu na naukę tego jak dobrze i wydajnie się uczyć niż okres szkolny. To jest czas, w którym warto sprawdzać, eksperymentować, oceniać swoje wrażenia i otrzymane rezultaty. Problem jednak polega na tym, że szkoły często nie mają już przestrzeni na to by oprócz nauki przekazywać nam wiedzę jak się uczyć. Tu z pomocą przychodzi nam właśnie Włam się do mózgu, czyli książka opisująca najskuteczniejsze metody nauki. Radosław Kotarski przeprowadza nas przez nie w sposób naprawdę prosty i bardzo zrozumiały. Znajdziemy tu masę wykresów i wskazówek, które doskonale uzupełniają wiedzę. Jest tylko jedno ale – sami musimy się przekonać, która metoda odpowiada nam najbardziej. Nowy rok szkolny do idealny czas by to sprawdzić!




5. Young power - Justyna Suchecka

Każdy z nas czasami potrzebuje inspiracji. W Young power otrzymujemy aż 30 historii młodych osób, których pomysłowość, zaangażowanie i wytrwałość zadziwia dorosłych, a więc może poszerzyć horyzonty także młodszych! To właśnie oni są impulsem do zmiany świata, a my możemy się od nich uczyć, jednak i dla młodszych może to być motywacja do tego, aby ten szalony pomysł, który gdzieś tam kręci się po głowie, spróbować wcielić w życie. W dodatku nawet jak nie ma pomysłu, to nic nie szkodzi – zawsze jest w tym zachęta do samorozwoju, do inwestowania w siebie, w to w czym jestem dobry/a. Bardzo pozytywna książka, która zachęca do wiary w siebie oraz w swoje marzenia i pragnienia!





6. Historia, której nie było - Agnieszka Jankowiak-Maik

Szkolne lekcje historii Cię nudzą? Może masz chęć na coś nowego, ciekawego, niezatwierdzonego przez MEN, ale zgodnego z prawdą? Z odsieczą przybywa Agnieszka Jankowiak-Maik, znana jako Babka od histy! Zostajemy zabrani w niesamowitą podróż pełną niespodzianek i ciekawostek, które czasem bawią, czasem smucą, ale najczęściej po prostu poszerzają naszą wiedzę o kontekst! Ja sama nie jestem wielbicielką historii, a Historia, której nie było naprawdę mnie zaintrygowała! O wielu wydarzeniach albo ich uwarunkowaniach nie miałam pojęcia, a to momentami kompletnie zmienia przekaz, który otrzymujemy w szkole. Moim zdaniem naprawdę warto tę pozycję poznać!





7. How to make friends with a dark - Kathleen Glasgow

To już książka dla najodważniejszych. Kathleen Glasgow porusza wiele trudnych tematów i to bez cackania się z czytelnikiem. Są nieporozumienia z rodzicami, strata, samotność, rodzina zastępcza, przemoc, strach… Chcielibyśmy żeby wszystkie dzieci były szczęśliwe, ale rzeczywistość tak nie wygląda. How to make friends with a dark odmawia robienia tabu z czegoś co się dzieje, czasami nawet bliżej niż sądzimy. Dorośli nie zawsze chcą i potrafią rozmawiać na te naprawdę najtrudniejsze tematy – związane z zachowaniami autoagresywnymi czy autodestrukcyjnymi, ale też z wyobcowaniem, samotnością, poczuciem porzucenia. Tymczasem dla wielu osób to codzienność – nie zawsze chodzi jednak o nas samych, czasami o ludzi obok nas. How to make friends with dark skupia się przede wszystkim na pytaniu jak radzić sobie ze stratą. 

Jednak How to make friends with a dark to nie jedyna książka Kathleen Glasgow, która dotyka koszmarnie trudnych, ale aktualnych tematów. Jest również Girl in pieces, i chociaż mnie póki co nie starczyło siły i odwagi by ją przeczytać, to dla wielu nastoletnich czytelników może to być kluczowa książka w radzeniu sobie z tym co naprawdę trudne, a dla większości niezrozumiałe czy wręcz niewyobrażalne.

Tę książkę polecamy starszym czytelnikom.


8. Młodość/Dorosłość/Starość - spisane przez Lisę Aisato, a zilustrowane przez Linn Skåber

Na początku miałam wskazać tylko Młodość, ale mam głębokie przekonanie, że tak naprawdę to wszystkie trzy książki tworzą tą imponującą całość. Ileż razy słyszeliśmy "gdybym tylko wtedy wiedział(a) to co wiem teraz… Ale wtedy nie miałam tego doświadczenia" i to jest odpowiedź na to, dlaczego właśnie teraz warto poznać te trzy niedługie, a pięknie wydane książki (Starość to prawdziwa świeżynka, bo miała premierę kilka dni temu!). Opowiadają o tym co ważne (i nieważne), o tym co boli, co przemija, co w nas pozostaje. Młodość to książka, która przypomina nastolatkowi, że nie jest sam ze swoimi rozterkami. Za to Dorosłość i Starość pozwalają na inne spojrzenie na naszych najbliższych i na to co może siedzieć w ich głowach, a czego wielu z nich nie ma chęci lub odwagi opowiadać młodszym słuchaczom. 


9. Heartstopper - Alice Oseman

Dyskusja o tożsamości płciowej jest obecnie najbardziej gorąca w historii współczesnego świata. Jednak podczas gdy dorośli wciąż prowadzą te debaty najczęściej w stylach akademickim lub rynsztokowym, dla młodzieży jest to po prostu codzienność. Jak się odnaleźć w tym nowym świecie? Jak być wrażliwym na potrzeby innych, stosować język, który nie wyklucza? Jak szanować granice drugiej osoby? Czy chłopcy mogą kochać delikatnie, a dziewczyny szaleńczo? 

Heartstopper to przede wszystkim pięknie wykonany komiks o empatii i tolerancji, czyli coś o czym dorośli zdecydowanie zbyt rzadko myślą i to właśnie świadoma młodzież może w końcu odmienić dyskurs społeczny. Bo nie chodzi o to by się zawsze zgadzać, ale aby zawsze nie zgadzać się we wzajemnym szacunku. 

To kilkutomowy cykl.


10. Murdle. 100 zagadek kryminalnych do rozwikłania przy użyciu logiki, wiedzy oraz sztuki dedukcji. Tom 1 - G. T. Karber

A gdyby tak zająć się czymś poruszającym neurony w inną stronę niż tylko polski, matematyka, angielski? Oto zbiór ciekawych zagadek, niektóre są nieco bardziej matematyczne niż kryminalne, ale nie ma co się zrażać. Zdecydowanie jest to jedna z tych rozwijających pozycji, które zmuszają do pewnego wysiłku intelektualnego, ale jednocześnie daje oddech od klasycznych zadanek. Poza tym to dobre ćwiczenie logiki, uważności oraz czytania ze zrozumieniem w wersji nieszkolnej. Ponadto G. T. Karber przewidział różne stopnie trudności co sprawia, że jak mamy słabszy dzień, to możemy sobie wybrać coś łatwiejszego. Jest wyzwanie, jest intrygująco i jest przyjemnie, więc kto chce ćwiczyć dedukcję niczym Sherlock Holmes? ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz