„Przyczyna zgonu" Robin Cook

„Przyczyna zgonu" Robin Cook

"Ulubieńcy czytelników ‒ Jack i Laurie ‒ wracają w nowym thrillerze medycznym Robina Cooka. Zostają wciągnięci w wir niebezpiecznych zdarzeń związanych z serią sprytnie upozorowanych samobójstw.

Gdy Laurie Montgomery, żona Jacka Stapletona i szefowa Inspektoratu Medycyny Sądowej, namawia doktora Ryana Sullivana ‒ starszego rezydenta patologii ‒ by asystował jej podczas sekcji zwłok ofiary samobójstwa, ma nadzieję, że zdoła przekonać go do swojej profesji. Ryan Sullivan podejmuje się zbadania serii samobójstw, w których pojawiły się wątpliwości co do rzeczywistej przyczyny zgonu. Projekt pochłania rezydenta coraz bardziej, w miarę jak odkrywa podobieństwa badanych spraw. Podążając tym tropem, Sullivan nieoczekiwanie staje się zagrożeniem dla firmy, która wykorzystuje przełomową technologię wykrywania raka w szokująco nieuczciwy sposób. Co gorsza, jego śledztwo sprowadza śmiertelne niebezpieczeństwo także na Laurie…"




Robin Cook powraca z kolejnym fascynującym thrillerem medycznym. W Przyczynie zgonu, gdzie czytelnicy po raz kolejny mają okazję śledzić losy Laurie Montgomery i Jacka Stapletona, autor, będący pionierem gatunku thrillerów medycznych, po raz czternasty wprowadza nas w świat pełen tajemnic, napięcia i skomplikowanych zagadek osadzonych w realiach medycyny sądowej.

Laurie Montgomery, szefowa Inspektoratu Medycyny Sądowej, staje przed trudnym zadaniem – musi nie tylko zarazić młodego rezydenta, Ryana Sullivana, pasją do pracy, ale również rozwiązać zagadkę serii dziwnych samobójstw. Na pierwszy rzut oka przypadki te wydają się dość oczywiste, jednak ich częstotliwość oraz subtelne niejasności budzą coraz więcej wątpliwości wśród lekarzy. To właśnie siódma ofiara sprawia, że Ryan zaczyna podchodzić do sprawy z większą uwagą. Jego dochodzenie odkrywa zaskakujące powiązania z firmą zajmującą się nowoczesnymi technologiami wykrywania raka. Kiedy tajemnice tej korporacji zaczynają wychodzić na jaw, Sullivan nieoczekiwanie staje w obliczu poważnych niebezpieczeństw.

Robin Cook jak zwykle mistrzowsko splata wątki medyczne z elementami thrillera. Jego ogromna wiedza medyczna przekłada się na precyzyjne, pełne szczegółów opisy procedur i terminologii, które nie tylko budują autentyczność fabuły, ale również wciągają czytelnika w świat, który na co dzień jest dla wielu niedostępny. Fascynujące jest, jak Cook potrafi balansować pomiędzy napięciem a medyczną precyzją, co sprawia, że książka angażuje zarówno umysł, jak i emocje.

Jednym z najmocniejszych punktów Przyczyny zgonu jest postać Ryana Sullivana, młodego rezydenta, który z początkowo sceptycznym podejściem do pracy staje się kluczowym elementem śledztwa. Jego przemiana, zarówno zawodowa, jak i osobista, daje czytelnikowi dodatkowy wymiar emocjonalny, z którym łatwo się utożsamić. To z jego perspektywy możemy doświadczyć fascynacji i grozy związanej z pracą w medycynie sądowej.

Intryga rozwija się powoli, ale z każdą kolejną stroną wciąga coraz bardziej. Pomimo że już na początku książki czytelnik zyskuje pewne kluczowe informacje, Cook potrafi utrzymać napięcie i zaskoczyć nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Atmosfera niepokoju i duszności, jaka towarzyszy bohaterom, wciąga czytelnika, zmuszając go do nieustannego zadawania sobie pytania: co tak naprawdę się tutaj dzieje?

Dla miłośników thrillerów medycznych Przyczyna zgonu to pozycja obowiązkowa. Robin Cook ponownie udowadnia, że jest mistrzem gatunku, tworząc fascynującą, pełną napięcia fabułę, która nie tylko trzyma w napięciu, ale również zmusza do refleksji nad etycznymi aspektami nowoczesnych technologii medycznych.

Tytuł: Przyczyna zgonu 
Cykl: Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 14)
Autor: Robin Cook
Tłumaczenie: Maciej Szymański
Data wydania: 2024-08-13
Wydawca: Wydawnictwo Rebis
Liczba stron: 368
ISBN: 9788383381947

Moja ocena: 9/10


„Nasze podmorskie żony" Julia Armfield

„Nasze podmorskie żony" Julia Armfield

 


Miri i Leah są żonami. Ta druga specjalizuje się w badaniu oceanów. To miała być kolejna rutynowa ekspedycja, coś poszło jednak nie tak, jak powinno i Leah wróciła odmieniona. Nie do poznania… i to w tym negatywnym sensie. Co wydarzyło się pod wodą? Czy uda się uratować Leah i związek, który wyraźnie cierpi w tym kryzysie?

Nie jest to zdecydowanie lektura lekka. W rozdziałach naprzemiennie śledzimy rozmyślania Miri i wspomnienia Leah. Bohaterkami jest para jednopłciowa, ale nie wydaje się to mieć większego znaczenia, jeśli chodzi o fabułę (równie dobrze mogłoby to być małżeństwo hetero).

Osią owej fabuły jest do bólu duszna atmosfera wokół wydarzeń na łodzi podwodnej, jak i późniejszego etapu, w którym Miri zostaje (niejako na własne życzenie) sama ze swoimi problemami, odrzucając pomoc przyjaciół i rozpaczliwie próbując powrócić do dawnego, stabilnego życia. Akcja dzieje się w dwóch przestrzeniach czasowych: ze strzępek wspomnień dowiadujemy się powoli, co przydarzyło się Leah pod wodą, a kilka stron później walczymy z Miri o normalność w "teraźniejszości".

Czytając, nie sposób nie zauważyć podobieństwa fabuły do oscarowego filmu Kształt wody. Tutaj także mamy do czynienia z morskim sci-fi, reklamowanym w wypadku Naszych podmorskich żon dodatkowo jako horror.

Nie będzie tu jednak za bardzo czego się bać. Znajdziecie za to mnóstwo niedomówień i niedopowiedzeń, a zakończenie od pewnego momentu będzie przewidywalne i nieuniknione. Nie zabraknie za to motywu znanego z innych horrorów, czyli pytań, na które książka nie odpowiada… pozostaje duże pole popisu dla wyobraźni czytelnika.

Ani to nowatorskie, ani przystępne. Przyznaję – mnie książka wymęczyła. Pomysł może ciekawy, ale wydaje się, jakby autorka nie przemyślała sobie do końca całej historii, napisała ją naprędce, a co trudniejsze fragmenty owiała tajemnicą… Czy miało wyjść ambitniej? Być może. Efekt jest jednak odwrotnie proporcjonalny do głębi oceanu opisanego w powieści.

Oceniam jedynie na 3/10.

Tytuł: Nasze podmorskie żony
Autor: Julia Armfield
Tłumaczenie: Agnieszka Walulik
Data wydania: 2024-09-11
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie 
Liczba stron: 288
ISBN: 9788368217469

Autorka recenzji: zielony_motyl

Festiwal Granda w Poznaniu

Festiwal Granda w Poznaniu


Czy są wśród nas miłośnicy kryminałów? Na pewno. Obecny weekend powinniście chyba spędzić w Poznaniu – będzie się działo!

Trzydniowa impreza obchodzi urodziny –dziesiąte. Będzie więc na bogato. Spotkania z autorami, dyskusje, rozmowy z antropologami, warsztaty, a nawet… spacer z przewodnikiem. 

Wśród nazwisk chociażby: Max Czornyj, Ryszard Ćwirlej, Mariusz Czubaj, Vincent V. Severski, Robert Małecki, Marcel Moss czy Marek Stelar. Pojawi się także autor "a cóż, że ze Szwecji" – Stefan Ahnhem. Wszak skandynawski kryminał ma się w naszym kraju świetnie.

Intrygującym pomysłem są warsztaty z odtwarzania rysów twarzy na podstawie czaszki. Organizatorzy gwarantują okazje do złowienia autografów i planowania zbrodni… tfu! Porozmawiania o zbrodni!

Uwaga! Na część wydarzeń obowiązują zapisy.

Szczegółowy program pod linkiem:


Miłego grandzenia!

Jesienne Targi Książki w Warszawie

Jesienne Targi Książki w Warszawie



Nie macie planów na weekend? Jesteście z Warszawy lub łatwo możecie się do niej przemieścić? Mamy dla Was dobrą informację! Dziś startują Jesienne Targi Książki!

Impreza odbędzie się w tym roku po raz trzeci. Ponownie będziecie mieli okazję nabyć książki – bardzo dużo wydawnictw zaprezentuje swoje stoiska (lista poniżej) – oraz uczestniczyć w spotkaniach autorskich.

Wśród gości nie zabraknie znanych nazwisk, jak chociażby Anne Applebaum ze swoją najnowszą książką – Koncern Autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem (wrześniowa nowość). Z krajowych gwiazd pojawi się m.in. autor bardzo popularnych kryminałów – Michał Zgajewski, którego debiut – Strażnik jeziora  oceniłam na mocne 6/10 (obecnie dostępny jest drugi tom przygód detektywa Norberta Krzyża – Ciemność żyje w nas. Premiera odbyła się w sierpniu, więc też mamy do czynienia ze świeżynką). Będzie można wziąć udział w  dyskusjach okołoksiążkowych, przygotowano też specjalne strefy, w który uda się zdobyć autograf ulubionego autora, pojawią się także atrakcje dla najmłodszych czytelników.

Organizator, Fundacja Historia i Kultura, zaprasza Was w następujących godzinach:

Piątek 20.09.24 r.: 11:00-18:00

Sobota 21.09.24 r.: 10:00-18:00

Niedziela 22.09.24r.: 10:00-17:00

Lista wydawnictw biorących udział prezentuje się zacnie:

Agora, ArtRage, Dom Spotkań z Historią, Grupa Wydawnicza Foksal – W.A.B., Wilga, Uroboros i Buchamnn, Grupa Wydawnictwo Kobiece, Media Rodzina, Must Read, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Preston School & Publishing, Prószyński Media, Przegląd – Fundacja Oratio Recta, Silver Oficyna Wydawnicza, Sonia Draga, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Tania Książka, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Wydawnictwo Amaltea, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Artbooks, Wydawnictwo Clarosculo, Wydawnictwo Filtry, Wydawnictwo Kameleon, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo KDW,  Wydawnictwo Mięta, Wydawnictwo Nowa Baśń, Wydawnictwo Vectra.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału i życzymy dobrej zabawy!

Fot. Urząd Miasta Warszawy

Spektakl "Prawda" - Florian Zeller

Spektakl "Prawda" - Florian Zeller



Osią historii jest postać Michela (zagranego przez Andrzeja Zielińskiego). W pierwszej scenie widzimy go tuż po intymnym momencie z (jak się okazuje) żoną swojego najlepszego, wieloletniego przyjaciela. Kochanka (w tej roli Marta Żmuda-Trzebiatowska) jest wyraźnie niezadowolona z obecnego stanu rzeczy. Ukrywane spotkania, szybkie schadzki w hotelu, okłamywanie męża… sytuacja zaczyna jej doskwierać. Co wyniknie z galimatiasu? Czy wyjawi tytułową prawdę małżonkowi, czy może Michel uświadomi sytuację żonie? Czy ktokolwiek jest w tym układzie uczciwy?

Prawda jest lekką komedią w reżyserii Wojciecha Malajkata. Humor opiera się w niej na niedomówieniach, kłamstwach, intrygach i próbie wychodzenia z sytuacji z twarzą. Jak się zapewnie domyślacie, kolejne postacie plączą się we własnych wymysłach i "wysypują" przed partnerami w scenach. Gra czwórka bohaterów, ale nigdy nie spotykają się razem na scenie – obserwujemy kolejne duety, co dodaje pikanterii, atmosfery plotki i obgadywania nieobecnych.

Aktorzy grają na wysokim poziomie, choć perełką jest tutaj Michel – świetny Andrzej Zieliński, który postać ciapowatego i naiwnego gamonia oddaje z pełną wiarygodnością, powodując salwy śmiechu widowni. Nie on jeden, wszakże partnerzy radzą sobie z publicznością równie dobrze (drugie małżeństwo to aktorsko: Beata Ścibakówna i Tomasz Sapryk). Dla mnie zdecydowanie wyróżnia się jednak Zieliński, którego postać spaja całość.

Sztuka Floriana Zellera jest momentami przewidywalna, jednak naprawdę urocza w swojej infantylności, obnażająca związkowe i jakże ludzkie przywary. Kibicujemy bohaterom i zarazem bezczelnie śmiejemy się, gdy powinie im się noga lub sami wpadną we własne sidła… a kombinacji jest co niemiara.

Podczas spektaklu dowiemy się, że prawda jest luksusem, na który nie każdego stać, a jak odkrył już serialowy doktor House – "wszyscy kłamią".

Zmyślna scenografia i brak przerwy (komedia trwa niewiele ponad półtorej godziny) to dodatkowe zalety sztuki, gdyż wpływają na dynamikę całości. Spektakl, na którym miałam przyjemność być, zakończył się owacjami na stojąco, a dodatkowym smaczkiem było późniejsze spotkanie z aktorami.



Poniżej prezentuję listę najbliższych przedstawień w różnych miastach Polski, gdyż ekipa przez kilka następnych miesięcy będzie w trasie z ową sztuką teatralną. Szczerze polecam! 


Autorka recenzji: Maria, zielony_motyl


13.10.2024

15:30 i 18.00

Jaworzno Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków


25.10.2024

17:00 i 19.30

Bydgoszcz Adria Teatr


26.10.2024

16:00 i 18.30

Katowice Sala Audytoryjna MCK


27.10.2024

18:00

Łódź Teatr Wielki


28.10.2024

17:00 i 19.30

Ciechanów

Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki


08.11.2024

17:00 i 19.30

Chorzów

Chorzowskie Centrum Kultury


09.11.2024

16:00 i 18.30

Dąbrowa Górnicza

Pałac Kultury Zagłębia


10.11.2024

15:30 i 18.00

Wrocław

Impart Centrum


11.11.2024

16:00 i 18.30

Poznań

Kino Teatr Apollo


13.12.2024

19:00

Krosno

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza


14.12.2024

16:30 i 19.30

Kraków

ICE Kraków Congress Centre - sala teatralna


25.01.2025

16:00 i 18.30

Płock

Szkoła Muzyczna


26.01.2025

15:30 i 18.00

Białystok

Opera i Filharmonia Podlaska - ul. Podleśna

„Wszędzie cię widzę" Lisa Gardner

„Wszędzie cię widzę" Lisa Gardner



Lisa Gardner należy do grona moich ulubionych autorek i tym razem również się nie zawiodłam.

Wszędzie Cię widzę to kontynuacja stosunkowo nowej serii, której główną bohaterką jest Frankie Elkin – ekspertka od odnajdywania zaginionych osób… nie zawodowo, a hobbystycznie, choć bardziej zgodne z prawdą jest określenie, że to jej misja, życiowy cel.

Gdy po pomoc zgłasza się do Frankie pewna adwokatka, na pozór nie wydaje się to dziwne, ale nową potencjalną klientką jest seryjna morderczyni, skazana, na której za kilka tygodni zostanie wykonana kara śmierci.

Zlecenie obejmuje odnalezienie siostry zbrodniarki, która ponoć została uprowadzona wbrew własnej woli przez pewnego milionera, który to właśnie rozpoczyna budowę ekskluzywnego hotelu na własnej hawajskiej wyspie. Sprawa jest intrygująca i przewiduje zatrudnienie się w tym egzotycznym, odciętym od świata raju i szpiegowanie. Trudne? Niebezpieczne? Zwłaszcza dla kogoś, kto nigdy nie leciał samolotem? Betka.

Autorka miała nosa do osadzenia akcji na egzotycznej wyspie, która sama jest niemal kolejnym bohaterem powieści. Naczytamy się o dżungli, krabach, olbrzymiej wilgotności… ale nie są to nudne opisy przyrody, a intrygujące przystanki w kryminalnej akcji.

Warto dodać, że Gardner wzięła sobie mały urlop od pisania (wszak tworzy regularnie już od trzydziestu lat) i efektem jego jest… świetna historia kryminalna. Pisarka zna dobrze tę tematykę i widać, że czuje się w niej jak ryba w wodzie… czy płaszczka, o których w książce przeczytamy.

Dostajemy ponownie do swych rąk skomplikowaną intrygę, pogmatwaną do granic możliwości, z zaskakującym zakończeniem. Postaci są wyraziste, a wiele z nich wzbudzi naszą sympatię.

Na plus należy również zaliczyć świetny balans, jaki znalazła autorka w tempie akcji. Żwawsze momenty przeplatane są z niemal obyczajowymi, a trafi się i smaczek romantyczny. Całość akcji obserwujemy niezmiennie z perspektywy Frankie, a równowaga pomiędzy dialogami a przemyśleniami głównej bohaterki i opisami otoczenia również jest zachowana.

Wszystko powyższe sprawia, że czytanie nie nuży, a wciąga. Zmienne tempo tylko rozpala czytelniczy głód. Jeśli mieliście już okazję sięgać po książki Gardner, nie rozczarujecie się. Moim zdaniem jest to najlepsza z powieści jej pióra, jakie miałam okazję przeczytać. Chyba duży wpływ ma na to świeże podejście, główna bohaterka z krwi i kości oraz chwila wytchnienia od pisania (niedługa w prawdzie, lecz spędzona na podróżach, co zaowocowało nowymi doświadczeniami autorki i jak się okazuje znakomitym natchnieniem). Jeśli jeszcze nie znacie twórczości tej Pani, śmiało możecie zacząć od Wszędzie Cię widzę (choć równie dobrze od pierwszego tomu serii – Zanim zniknęła).

Nowość przeczytałam jednym tchem (a to ponad 400 stron). Ode mnie ma w pełni zasłużoną ocenę 10/10.


Tytuł: Wszędzie Cię widzę
Autor: Lisa Gardner
Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Data wydania: 2024-08-14
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 416
ISBN: 9788383610931


Recenzja: Maria, zielony_motyl
Na pomoc powodzianom!

Na pomoc powodzianom!


Drodzy Bookhunterowicze,

jednocząc się w obliczu tragedii jaka dotknęła część naszych krajanów, zachęcamy Was do udziału w akcji Wydawnictw Pulp Books oraz Marginesy, w ramach której możecie zakupić Topiel Jakuba Ćwieka za wybraną przez siebie kwotę (min. 1,20zł za ebook/audiobook, a 10zł za papier).

Cały dochód tej akcji zostanie przeznaczony na pomoc mieszkańcom gminy Głuchołazy, 
z której pochodzi autor.


Możecie zapytać dlaczego do akcji została wybrana właśnie Topiel – jest to książka, której akcja ma miejsce podczas powodzi stulecia, która nawiedziła nasz kraj w 1997 roku. Przyznajcie, to doskonała pozycja, która idealnie nawiązuje do dramatu, który rozgrywa się teraz na naszych oczach, a jednocześnie idealnie dobrana jako cegiełka, by z tego straszliwego zdarzenia wynikło coś dobrego!

Poniżej zamieszczamy opis fabularny:

"W sierpniu 1997 r., ukraińscy żołnierze, przybyli na pomoc powodzianom z Głuchołaz, dokonują makabrycznego znaleziska w korycie wciąż wezbranej rzeki. Na ułamanym, zanurzonym w wodzie drzewie wiszą zwłoki nastolatka.
Niespełna miesiąc wcześniej dla czwórki młodych chłopaków – Kacpra, Darka, Józka i Grześka – rozpoczynają się upragnione wakacje. Mimo strug deszczu, wzbierającej rzeki i zagrożenia powodziowego, wszyscy czterej są przekonani, że to będzie ich lato. Trzy dni później rozpoczyna się „Powódź stulecia”. Wydarzenie, które na zawsze odmieni życie… tych, którzy przeżyją."

LINK DO AKCJI:
https://pulpbooks.pl/kategoria-produktu/plac-ile-chcesz/

Akcja trwa do końca roku 2024. E-book i audiobook dostępne będą w aplikacji PulpUp od 1.10.2024. Wysyłka papierowej książki odbędzie się po zakończeniu akcji – w styczniu 2025. (EDIT: Wydawnictwo PulpBooks poinformowało, że dzięki współpracy z OSDW Azymut, egzemplarze papierowe zostaną wydrukowane i wysłane do nabywców wcześniej, prawdopodobnie już w listopadzie 2024).
„Grzechy sąsiadów" Saska Noort - premiera holenderskiego thrillera

„Grzechy sąsiadów" Saska Noort - premiera holenderskiego thrillera



W telewizji Polsat w grudniu ubiegłego roku zadebiutował serial Borysa Lankosza – Grzechy sąsiadów. Jest to ekranizacja thrillera o tym samym tytule, którego autorką jest Holenderka, Saskia Noort. 

Dziś (16 września) przypada data premiery wydania książkowego z serialową okładką. O czym opowiada ten thriller?

Nowy dom, nowy początek, nowi sąsiedzi – taki życiowy zakręt przydarzył się Peterowi i Evie. Co połączy ich z drugim małżeństwem z nieco klaustrofobicznego, zamkniętego osiedla?

Wydawca obiecuje suspens i dużą dawkę erotyki. Powieść w Polsce ukazała się nakładem Znak Literanova. Na okładce Marta Żmuda-Trzebiatowska, Marianna Zydek, Sebastian Fabijański i Michał Żurawski. W serialu zobaczymy również m.in. Mirosława Bakę czy Dorotę Segdę. Produkcja jest dostępna na Polsat Box Go.

Ja zdecydowanie jestem team #najpierwksiążkapotemfilm, a Wy? 

Kolejną kontrowersyjną kwestią są okładki filmowe, osobiście preferuję klasyczne… Choć wszyscy wiemy, że książkoholikom chodzi głównie o literki…

Powieści autorki opublikowano już w piętnastu krajach, a to zobowiazuje. Warto sprawdzić, czy Saskia Noort rzeczywiście zasługuje na miano królowej thrillera.


Fot. Empik

Jesienny festiwal książek w Biedronce

Jesienny festiwal książek w Biedronce



Już jutro (poniedziałek 16 września) rozpoczyna się Jesienny festiwal książek w sieci popularnych dyskontów – Biedronce. Ceny zachęcają a zaczynają się już od 9.99 zł – zdjęcia części tytułów poniżej.

W ramach promocji można będzie nabyć ciekawe tytuły książkowe w wydaniach pełnowymiarowych już za 10zł.

Jeśli wolicie rozmiar kompaktowy, przydatny w podróży i nie przeszkadza Wam mała czcionka, możecie zaopatrzyć się w egzemplarze za 11.99zł – popularne "kieszonki".


Fanów klasyki książek wojennych na pewno ucieszy fakt powrotu serii znanej z czasów PRLu. Żółte Tygrysy w nowych wydaniach Bellony dostępne będą już za 9.99 zł. To także format kieszonkowy.


Lubicie promocje? Udanych łowów!


Fot. Biedronka
Autorka: Maria, zielony_motyl
"I think I love you" Auriane Desombre

"I think I love you" Auriane Desombre



Emma postanawia wraz z przyjaciółmi wziąć udział w młodzieżowym konkursie filmowym. Wygrana gwarantuje lepszy start na studia, staże w firmach producenckich i wycieczkę do Los Angeles. Oczywistym wyborem jest dla niej queerowa komedia romantyczna. Początkowo wszystko idzie jak po maśle, ale na scenę wkracza Sophia – koleżanka i członkini ekipy, która ostatni rok spędziła w Paryżu. Sophia ma alergię na okołomiłosne tematy, nie wierzy w romantyczne uniesienia i ma ochotę stworzyć film ambitny i typowo festiwalowy.

Który z pomysłów okaże się zwycięski? Albo raczej: czyja osobowość będzie górować? Pikanterii dodaje fakt, że obie bohaterki są zainteresowane kobietami, a cała szkoła (przed wyjazdem Sophii) myślała, że będą parą.

Książka Desombre to typowa romantyczna historia young adult spod parasola LGBT. Przewidywalna, z oczywistym zakończeniem i raczej mało zagmatwana. Ot, opowieść o grupie nastolatków, w życie których wkraczają hormony. Czyta się jednak przyjemnie, lekko i szybko – mnie udało się za jednym podejściem dotrzeć do ostatniej strony. Bawiłam się przy tym dość dobrze. Całość w ramach gatunku oceniam jako poprawną – nie zachwyca może, jednak czas przeznaczony na lekturę na pewno nie jest stracony. Bohaterowie są nieskomplikowani, jak i przekaz, który funduje nam autorka.

Oceniam na pewno powyżej średniej, jednak nie wybitnie. Sprawiedliwą notą wydaje się 7/10.

Tytuł: I think I love you
Autor: Auriane Desombre
Wydawnictwo: Harde
ISBN: 9788383434148


Autorka recenzji: Maria, zielony_motyl

„Bastiony mroku" (seria „Koło czasu", tom XIII) Robert Jordan, Brandon Sanderson

„Bastiony mroku" (seria „Koło czasu", tom XIII) Robert Jordan, Brandon Sanderson





Doczekaliśmy się – tom XIII to już nie przelewki. Nie ma już czasu na przygotowania, na snucie planów i pałacowe gierki. Hordy trolloków atakują północ, a siły Światłości nadal są rozproszone. Nie wszyscy mogą jednak skupić się na Ostatniej bitwie. Na Mata polują stwory ciemności i w końcu ma okazję stanąć twarzą w twarz ze swoim prześladowcą (gholam), Perrin natomiast podróżuje z coraz większą armią, co jednak wcale go nie cieszy – przed Tarmon Gai’don czeka go jeszcze rozwiązanie zagadki wilczych snów oraz konflikt z Synami Światłości.

Egwene, mimo oficjalnego objęcia stanowiska Amyrlin, nadal nie jest bezpieczna w Białej Wieży. Ktoś pod osłoną nocy zabija siostry, a kwestia zaufania wśród ajah jest nadal czymś, nad czym trzeba pracować. Co ciekawe Rand, po wielu miesiącach staczania się w szaleństwo, przechodzi prawdziwą transformację – pogodzony ze swoją rolą w końcu odzyskuje trochę ze swojego dawnego „ja”. W tym tomie nie widzimy go na pierwszym planie, stanowczo ustępuje pola Matowi i Perrinowi, którzy nie mogą już dłużej ignorować swoich ról we wzorze.

Przedostatni tom Koła czasu wyraźnie wskazuje nam jeden kierunek, a akcja dąży powoli do rozplątania wszystkich wątków. I tak na przykład odkryta zostaje osoba królowej Morgase, a Lan, zamiast spodziewanej samotnej wędrówki na pewną śmierć, zaczyna być prawdziwym przywódcą. Elayne zaś niefrasobliwie testuje przepowiednię Min, jakoby nic nie groziło jej dzieciom do czasu porodu, z ciekawym efektem końcowym.

Brandon Sanderson bardzo umiejętnie kontynuuje dzieło Roberta Jordana, trzymając się raczej wytyczonej przez pomysłodawcę linii. Momentami widać, że język jest jakby mniej poetycki, na co wpływ może mieć również przekład i korekta (które, niestety, wydają się być nieco mniej dokładne niż w poprzednich książkach). Również takie drobiazgi, jak historie dwóch lub trzech różnych osób w jednym rozdziale wcześniej się raczej nie zdarzały, a tutaj są regułą. To oczywiście mało istotne rzeczy, których jednak wprawne oko po trzynastu tomach nie może przeoczyć.

Ogólny odbiór jest pozytywny, zbliżony do oceny poprzedniego tomu. Jest akcja, brak ciągłego trzymania w napięciu jaki jeszcze plot twist napotkamy, gdyż obecnie historie się raczej kończą, a nie zaczynają. Jedyne czego nie wiemy, to jak przebiegnie ostatnia potyczka z Czarnym, i na to z zapartym tchem czekamy. Z cytatu na samym początku można wywnioskować, że życie po Ostatniej Bitwie będzie się toczyć dalej. Mimo tego spoilera, osobiście czekam na zakończenie, które mną wstrząśnie i mam nadzieję, że się nie zawiodę.

Tytuł: Bastiony mroku
Autor:
Jordan Robert, Sanderson Brandon
Data wydania: 2024-07-17
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
ISBN: 978-83-8335-302-9


Źródło zdjęcia: https://sklep.zysk.com.pl/manufacturer/jordan-robert-sanderson-brandon/bastiony-mroku-8304.html

„Dzień Tryfidów" John Wyndham

„Dzień Tryfidów" John Wyndham

W KRAINIE ŚLEPCÓW JEDNOOKI JEST KRÓLEM

Nie wiem już naprawdę, czy fakt oceniania przeze mnie powieści cieszącej ogół czytelniczej społeczności na maksymalnie 3, a na 9-10 tej, która absolutnie nikomu się nie podoba, można nazwać wysublimowanym gustem literackim czy podciągnąć pod abderytyzm. Po dziesiątkach powieści, w których ewidentnie rozjeżdżam się odnośnie do opinii z innymi czytelnikami, nadeszła pora na Johna Wyndhama i jego Dzień Tryfidów

Bill Mason może sobie pogratulować niesamowitego szczęścia w nieszczęściu, mimo iż leżąc w szpitalnym łóżku po powypadkowym zabiegu z opatrunkami na oczach, jeszcze nie wie, że je ma. Cały glob wpatrzony był przez moment w niebo, kiedy to usłane było deszczem spadających komet. Przyznam szczerze, że widok na prawdę musiał być niesamowity. Niesamowite było także to, co stało się chwilę potem, aczkolwiek tym razem już niestety w pejoratywnym słowa "niesamowite" znaczeniu. Deszcz spadających komet to ostatni widok, jaki ujrzeli ludzie, ponieważ zaraz potem wzrok stracili. Bill siłą rzeczy nie mógł widzieć tego zjawiska, a co za tym idzie – jego zmysł wzroku nie uległ zmianie! Pytanie tylko, czy na świat, jaki w jednej chwili zmienił się nie do poznania i nadal ulega przemianie – warto jeszcze patrzeć?

W Londynie (bowiem autor książki był Brytyjczykiem. Zapewne w innym przypadku seriami dziwnych zjawisk byłyby dręczone Stany Zjednoczone.) w sposób zupełnie losowy zaczynają pojawiać się malutkie zaszczepki roślin niewiadomego pochodzenia. Ludzkość jeszcze nic absolutnie o nich nie wie, jednakże spółki takie jak np. Arctic and European Fish-Oil Company oraz jej podobne, dokonując gruntownej reorganizacji zamierzają umieścić owe roślinki w samym centrum kręgu wielkich interesów, rozpoczynając ich hodowlę na masową skalę, celem pozyskania cennych olejów i soków, a także produkować niezmiernie pożywne wytłoczyny na paszę dla bydła. Zatem – nie wiem jak, nie wiem gdzie, nie wiem nic, ale byznes ys byznes. Szkoda nie skorzystać. I tak skomplikowaną już sytuację dodatkowo komplikuje fakt, iż te, ładnie przeze mnie nazwane roślinki, to tytułowe tryfidy (nazwa nadana po wielu próbach przez ludzkość ze względu na trzy odnóża kroczne). Rosnące do kilku metrów mięsożerne krwiożercze bestie, które adaptują się do otaczających warunków, "uczą" oraz porozumiewają między sobą. Pomyślisz, co to za problem? Wystarczy zabunkrować się gdzieś z zapasem jedzenia i amunicji i postępować adekwatnie do wskazówek z wielu seriali osadzonych w postapokaliptycznym zombieświecie. Tak? Nie zapomnij jednak, że przecież jesteś ślepy i zdany tylko na siebie. Wielka Brytania naprawdę pogrąża się w chaosie. Cały świat pogrąża się w chaosie!

Patrząc na fabularną część tej powieści – wieje sztampą na kilometr. Postapokaliptyczna wizja świata, w którym człowiek staje się zwierzyną dobierającą się w stada w celu większej szansy przetrwania, a prawo dżungli wygrywa w przedbiegach nad prawem moralnym. O dziwo, w Dniu Tryfidów brakuje akcji. 

Patrząc jednak na mnogość ukrytych w powieści już ponad 70 lat temu przesłań, trafiamy na nagie, wystawione na próbę, ocenę i widok publiczny społeczeństwo, od którego zależy, jaką wartość nada istocie człowieczeństwa. Fabuła rodem z The Walking Dead (tyle, że z roślinami) stanowi nagle tło powieści, jakby mniej istotne.

Czy dostęp tych szczęśliwców, którzy nie oślepli do dóbr materialnych, technologii, pożywienia, które w dobie tryfidowego chaosu są przecież na wyciągnięcie ręki (sklepy są puste i otwarte), nie jest okazją do ułożenia sobie życia na nowo, tak, jak chcemy? Wystarczy tylko uważać na plujące kwasem chodzące rośliny. A może przywilej posiadania nadal zmysłu wzroku powinien posłużyć lub nawet stanowić obowiązek niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują? 

Czy prawo karne i moralne to coś, co istnieje tylko w momencie, kiedy boimy się kary za jego łamanie? Po wybuchu tryfidowej apokalipsy nagle te prawa tracą znaczenie? Sumienie ustępuje rozpaczliwej potrzebie przetrwania? W powieści widzimy samozwańczych "bohaterów" i "liderów", którzy powiedzą ci jak żyć, żeby uratować społeczeństwo.

Czy wszystko, co naprawdę cenne da się zmierzyć wartością pieniądza? Firmy produkcyjne nie umiejąc jeszcze nazwać, ani poznać tytułowych tryfidów, doskonale opatentowały sposoby na ich przetworzenie na banknoty. Stanowi to prztyczek w nos wszystkim tym, którzy zafiksowani na zarobku, całkowicie stracili poczucie człowieczeństwa.

Można by wymieniać i wymieniać, ponieważ ukrytych i odkrytych przesłań jest w powieści cały alfabet, jednakże nawet cały wachlarz wartości nie przekonał mnie na tyle, aby faktycznie, jak większość podniecać się tą pozycją. Orwell znakomicie nam pokazał chociażby w 1984, że dzieło może być bardzo prosto napisane, nieustannie od kilkudziesięciu lat nieść jakże ponadczasowy i ciężki ładunek emocjonalny, a jednocześnie tak ciekawe, że jednocześnie chce się i nie chce kończyć czytać. W Dniu Tryfidów zwyczajnie czegoś zabrakło. Może było to za proste? Może zbyt powierzchownie autor zarysował główny wątek, wszak powieść ma niewiele ponad 300 stron? Może zbyt sztampowe? Może o mojej ocenie zadecydowała nijakość postaci osadzonych w powieści? Może brak poprowadzenia wątku w ciekawy sposób? 

Podsumowując, okazuje się, że tryfidy obok bezapelacyjnie wielkiego wkładu w zagładę ludzkości były także narzędziem ku temu, aby móc jasno wejrzeć w ludzkość, która zrobi absolutnie wszystko i nie zawaha się przed niczym, by wygodnie siedzieć. Altruistów na tym świecie jest zaledwie garstka. A nimi przecież też powinien się ktoś opiekować, prawda?

AUTOR: John Wyndham

TYTUŁ: Dzień Tryfidów

GATUNEK: science fiction

DATA WYDANIA: 28.05.2024r

LICZBA STRON: 320

WYDAWNICTWO: Rebis

ISBN: 9788383381930

OCENA: 🌟🌟🌟★★★★★★★ (3/10)

PoważnieNiepoważny

Noc Księgarń 2024

Noc Księgarń 2024


Już 4 października odbędzie się szósta edycja akcji Noc Księgarń. Wydarzenie odbędzie się w wielu miastach – ich listę wraz z lokalizacjami znajdziecie poniżej.

W ramach świętowania odbędą się stacjonarne spotkania z autorami, warsztaty, kiermasze, a nawet koncerty. Oczywiście nie zabraknie też dyskusji o czytelnictwie!

Wielbicieli klasyki na pewno zadowoli fakt, że organizatorzy postanowili uhonorować literackiego patrona roku – Czesława Miłosza. Zadbano również o młodzież – podczas Nocy Księgarń będzie można poznać osobiście autorki literatury Young Adult, z kolei dla najmłodszych czytelników przewidziane są atrakcje z bohaterami ich ukochanych książek. Tak więc każdy miłośnik książek powinien znaleźć coś dla siebie.

Szczegółowy program Nocy Księgarń pojawi się w drugiej połowie września. Szczegółowe informacje możecie znaleźć na stronie internetowej poświęconej temu festiwalowi czytelnictwa: https://nocksiegarn.pl

Lista księgarń biorących udział w wydarzeniu:

Aleksandrów Łódzki, księgarnia ERATO, plac Kościuszki 21

Białystok, Księgarnia PWN Białystok ul. Mickiewicza 32 

Bielsko-Biała, Strefa Komiksu ul. Gazownicza 21B 

Biskupiec, KROPKA ul. Floriańska 2 

Brzeg Dolny, Księgarnia Barbara Skrzyńska ul. Zwycięstwa 11 

Buk, Księgarnia Literacka Bliżej nieba pl. Przemysława 12/2 

Bydgoszcz, Kawiarnia Zakładka ul. Gdańska 5 

Bydgoszcz, Toniebajka ul. Focha 2 

Bydgoszcz, FIRMA KSIEGARSKA GRATKA ANNA TARCZYŃSKA ul. Jezuicka 24 

Bydgoszcz/Lisi Ogon , Tessa książki ul. Bydgoska 15 

Chorzów, Księgarnia Dopełniacz Rynek 1 Pawilon D 

Choszczno, Księgarnia Pegaz M. Mińska ul. Wolności 17 

Cieszyn, Kornel i Przyjaciele ul. Sejmowa 1 

Cieszyn, Księgarnia Warto ul. Wyższa Brama 29 

Garwolin, Księgarnia Mądra Sowa Nadwodna 6 

Garwolin, KSIĘGARNIA KROKUS SC GRAŻYNA STĘPIEŃ SYLWIA WŁODARCZYK ul. Kościuszki 14 

Gdańsk, Tajne Komplety Gdańsk ul. Długa 35 

Gdańsk, Nurty Targ Rakowy 11 

Gdańsk, Księgarnia Marpress Targ Rybny 10b 

Gdańsk, Sztuka Wyboru ul. Juliusza Słowackiego 19 

Gdańsk, Księgarnia Muza Wojciech Zieliński ul Garncarska  

Gdańsk, Ankara_pl ul. Partyzantów 49 

Gdańsk, Księgarnia Kameralna. Książka i Wino. ul. Stary Rynek Oliwski 19 

Gdynia, Róża Wiatrów ul.Starowiejska 35 

Gdynia, Księgarnia Polanglo w Gdyni ul.Świętojańska 33 

Gdynia, Księgarnia Portowa ul. 10 lutego 11 

Gdynia, Księgarnia KOGA ul. Świętojańska 23 

Gdynia, Księgarnia Muzeum Emigracji w Gdyni ul. Polska 1 

Głogów, Księgarnia Feniks, ul Jedności Robotniczej 8a 

Gorlice, Księgarnia "Bajka" ul. 3 Maja 14 

Gostyń, Księgarnia Silesiabook ul. Pszczyńska 372 

Grajewo, KSIĘGARNIA ALFA KRZYSZTOF HAPONIK ul. Wojska Polskiego 32 

Hajnówka, PUSZCZYK Halina Ginszt ul. Batorego 34/42A 

Hrubieszów, Księgarnia ABC w Hrubieszowie ul. 3 Maja 2 

Jasło, Księgarnia u Jacka ul. Żwirki i Wigury 8 

Katowice, Miejscownik. Tygiel kulturalny ul.Warszawska 28 

Katowice, Black Woolf ul. 3 maja 25 

Katowice, Biksa - książki i dizajn Plac Miarki 1 

Katowice, Księgarnia Jolanta Okuniewska ul. Kościuszki 14 

Kęty, TuCzyTam Rynek 4 

Koluszki, Księgarnia Skład Główny ul. Brzezińska 21 

Kraków, De Revolutionibus Books Rynek Podgórski 8 

Kraków, Księgarnia Franciszkańska – Fernando ul. Franciszkańska 4 

Kraków, Kawiarnio-księgarnia NIĆ ul. Sławkowska 28 

Kraków, Tajfuny ul. Augustiańska 5 

Kraków, Główna Księgarnia Naukowa ul. Podwale 6 

Kraków, Bonobo Księgarnia i Kawiarnia Podróżnicza Mały Rynek 4 

Kraków, Massolit Books & Cafe ul. Felicjanek 4 

Kraków, Księgarnia muzyczna PWM al Krasińskiego 

Kraków, Ministerstwo Starych Książek ul. Czysta 16 

Kraków, Księgarnia Ksiażkoteka ul. Rajska 3/LU1 

Kraków, Księgarnia włoska ITALICUS ul. Kremerowska 11 

Kraków, Księgarnia Pod Globusem Książnica Polska, ul. Długa 1 

Kraków, Księgarnia IPN/OKraków ul. Czarnieckiego 3 

Kraków, Księgarnia Żydowskiego Muzeum Galicja ul. Dajwór 18 

Kraków, Księgarnia Spółdzielni Ogniwo z siedzibą w Krakowie ul. Smolki 11a 

Kraków, Polanglo księgarnia językowo-edukacyjna Kraków ul. Krupnicza 14 

Kraków, Antykwariat Abecadło  ul. Kościuszki 18/U3 

Kraków, Księgarnia PWN w Krakowie ul. Piłsudskiego 3/1 

Kraków, Cafe NOWA Księgarnia Osiedle Zgody 7 

Kraków,  Fankomiks ul. Batorego 2 

Kraków, Compare Bookstore Rynek Główny 20 

Kraków, Księgarnia Karakter ul. Tarłowska 12 

Krapkowice, Księgarnia Makama ul. Opolska 1 

Lądek Zdrój, Księgarnia w Herbaciarni Rynek 11 

Legionowo, Księgarnia u Leszka s.c ul. Batorego 10 

Lesko, Księgarnia Bosz Lesko ul. Parkowa 5 

Lidzbark Warmiński, Księgarnia PAPIRUS Plac Wolności 3 

Lublin, Między Słowami ul. Rybna 4 

Lublin, Księgarnia IPN oddział Lublin ul. Staszica 22 

Lublin, Księgarnia Świętego Pawła w Lublinie ul. Królewska 6 

Łask, RHEMA Mariola Gumpert Obst Plac 11 listopada 35 

Łódź, Zaczytana Łódka. Księgarnia dla dzieci ul. Więckowskiego 9 

Łódź, Księgarnia Ossolineum ul. Piotrkowska 181 

Łódź, Księgarnia Odkrywcy, ul Narutowicza 46 

Łódź, Księgarnia PWN -LD1 ul Więckowskiego 13 

Miedzianka, Szyb Miedzianka Miedzianka 6 

Mielec, Księgarnia Dębickich ul Mickiewicza 5 

Mysłowice, Księgarnia Studnia Trzech Cesarzy ul. Krakowska 10 

Nowy Sącz, Księgarnia Biblos ul. Kościuszki 22 

Oborniki Wlkp., KSIĘGARNIA AKAPIT ul. Piłsudskiego 19 

Olesno, Firma Handlowa NOVA Rynek 15 

Olsztyn, Centrum Książki Książnica Polska pl. Jana Pawła II 2/3 

Ostrołęka, Księgarnia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce ul. Romualda Traugutta 19 

Ostrołęka. Księgarnia Oświata ul. Goworowska 1 

Ostrołęka, Księgarnia Centrum ul. Sikorskiego 15 A 

Piła, Dom Księgarski MJL ul. 14 lutego 2 

Poznań, Bookarest ul. Strusia 10 

Poznań, Chodź Pogadać Books ul Głogowska 55/57 

Poznań, Antykwariat im. J.K. Żupańskiego ul. Ignacego Paderewskiego 3/5 

Poznań, Jedynka Książnica Polska Al. Marcinkowskiego 21 

Poznań, Księgarnia, galeria "z Bajki" os. Przyjaźni 125c 61-689 Poznań 

Poznań, Bookowski Księgarnia Jeżyce UL. Jana Henryka Dąbrowskiego 15 

Poznań, Antykwariat Bukinista ul. Ratajczaka 28 

Poznań, Księgarnia Polanglo w Poznaniu ul. Kościuszki 76  

Poznań, Bookowski Księgarnia w Zamku, ul. Święty Marcin 80/82 

Poznań, Skład Kulturalny ul. Szamarzewskiego 4 

Poznań, księgarnia Polanglo ul. Kościuszki 76 

Poznań, Księgarnia Arsenał Stary Rynek 58 

Przemyśl, Kontrabanda Literacka & Ceramiczny Lis ul. Asnyka 6 

Przemyśl. Księgarnia Bosz ul. Kościuszki 7 

Radom, Księgarnia Polanglo ul. Żeromskiego 23 

Ruda Śląska, Księgarnia Stronnicza ul. Wyzwolenia 8 

Rybnik, Wokulscy.pl Gry-książki-antykwariat Piotr Bugaj ul. Gliwicka 3 

Rzeszów, Księgarnia Świętego Pawła w Rzeszowie ul. Jagiellońska 1 

Sandomierz, Księgarnia Literacka im. Sióstr Chodakowskich ul. Sokolnickiego 2 

Słupsk, Cepelin Books Sp. z o.o. not-for-profit Stary Rynek 7 

Sopot, Księgarnia Smak Słowa w Sopocie ul. Bohaterów Monte Cassino 6a  

Sosnowiec, Antykwariat Omnibus ul. Dekerta 2 

Sulejówek, Szakszuka ul. Dworcowa 71 

Szczecin, Księgarnia SEDINA al. Wyzwolenia 97 

Szczecin, Księgarnia Instytutu Pamięci Narodowej Al. Wojska Polskiego 5 

Szczecin Księgarnia Zamkowa Plac Hołdu Pruskiego 8 

Szczecin, między wierszami księgarnia ul. Moniuszki 6 

Szczecin , Kamienica w lesie ul. Pocztowa 19  

Tarnów, Księgarnia Biblos Plac Katedralny 6 

Toruń, Księgarnia Sztuki Wały Gen. Sikorskiego 13 

Toruń, Toruński Antykwariat Księgarski ul. Wysoka 16 

Toruń, Księgarnia Centrum ul. Chełmińska 4 

Toruń, Księgarnia Kafka i spółka ul. Szewska 2 

Ustrzyki Dolne, BoSz Ustrzyki Dolne ul. 29. Listopada 6 

Warszawa, Antykwariat Zakładka ul. Inżynierska 1/53 

Warszawa, Księgarnia Bullerbyn ul. Chmielna 10 

Warszawa, Księgarnia Leksykon ul. Nowy Świat 41 

Warszawa, Muzeum Niepodległości, al. Solidarności 62 

Warszawa, Inne Historie/Other Stories ul. Długa 4 

Warszawa, Księgarnia na Miodowej ul. Miodowa 17/19 

Warszawa, Tajfuny ul. Chmielna 12 

Warszawa, Księgarnia Dwie Siostry al. 3 Maja 2 

Warszawa, Księgarnia IPN ul. Marszałkowska 107 

Warszawa, Księgarnia iPoczytaj s.c., ul. Madalińskiego 4 

Warszawa, Księgarnia Czarnego al. Jana Pawła II 45a/56 

Warszawa, Księgarnia Artystyczna Bookoff, ul. Ogrodowa 7 

Warszawa. unikatksiazki.pl ul. Odyńca 71/72 

Warszawa, Tarabuk księgarnia z kawą ul. Jazdów 2 

Warszawa, Inna Bajka ul Puławska 35 

Warszawa, Jak wam się podoba, ul. Emilii Plater 4 

Warszawa, Księgarnia Sklepu Podróżnika ul. Kaliska 8/10 

Warszawa, Księgarnia PWN Resursa Krakowskie Przedmieście 62 

Warszawa, Księgarnia Artystyczna Zachęta pl. Małachowskiego # 

Warszawa, Najlepsza Księgarnia ul. Cieszkowskiego 1/3 

Warszawa, Big Book Cafe MDM ul. Koszykowa 34/50 

Warszawa, Big Book Cafe Dąbrowskiego ul. Dąbrowskiego 81 

Warszawa, Księgarnia Nowy Rozdział ul. Rydygiera 11 

Warszawa, Księgarnia im. K. K. Baczyńskiego ul. Żeromskiego 81 

Warszawa, Księgarnia Bęc Zmiana ul. Mokotowska 65 

Warszawa, Księgarnia Atlas Tadeusz Prześlakiewicz Al. Jana Pawła II 26 

Warszawa, Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa Krakowskie Przedmieście 7 

Warszawa, KluboKsięgarnia Mamy to!. ul. 1 Praskiego Pułku 13a 

Warszawa, Księgarnia Polanglo Warszawa ul. Chmielna 27/31 

Warszawa, Księgarnia PIW-u ul. Foksal 17 

Warszawa, BAJBUK, ul. Zwycięzców 24 

Warszawa, Szary Kot ul. Teodorowicza 4 lok.U3 

Warszawa, PROSPERO Księgarnia Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskieg  ul. Jazdów 1 

Warszawa., Uśpiona księgarnia ul. Stalowa 1 lok. 4 

Warszawa, Księgarnia Egipska ul. Egipska7  

Warszawa, Galeria Książki Kolekcjonerskiej ul. Marszałkowska 62 

Warszawa Wesoła, Księgarnia Prymus ul. Jana Pawła II 15M 

Warszawa, Arche Księgarnia ul. Puławska 361 

Wągrowiec, Księgarnia Muszyńscy S.C. al. Jana Pawła II 18 

Węgrów, księgarnia U Madziarów Rynek Mariacki 14 b 

Wilno, Elephas ul. Naugarduko 

Włocławek, Księgarnia Gdańscy ul. Promienna 1 b 

Włocławek, Zaczytana kura. Księgarnia dla dzieci al. Chopina 46/1 

Wrocław, Tajne Komplety w Kinie Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21 

Wrocław, Księgarnia Pod Arkadami Książnicy Polskiej ul. Świdnicka 49 

Wrocław, Księgarnia Muzealna Muzeum Narodowe we Wrocławiu pl. Powstańców Warszawy 

Wrocław, Antykwariat im. A. Jaworskiego ul. Kuźnicza 43/45 

Wrocław, Księgarnia Beata Kowalińska LEKTURKA ul. Jedności Narodowej 95 

Wrocław, Księgarnia PWN we Wrocławiu ul. Kuźnicza 56 

Wrocław, KSIĘGARNIA HISZPAŃSKA ul. Szajnochy 5 

Wrocław, Cocofli ul. Włodkowica 9  

Wrocław , Księgarnia IPN Wrocław pl.Solny 8/9 

Wrocław, Tajne Komplety Przejście Garncarskie 2 

Wysokie Mazowieckie, Księgarnia Weź Poczytaj ul. Długa 10 

Wyszków, Książnica Polska - Księgarnia Abecadło ul. Gen. Józefa Sowińskiego 66 

Zawiercie, Księgarnia Edukacyjna w Zawierciu ul. Sądowa 10 

Zduńska Wola, Księgarnia Na rogu ul. Dąbrowskiego 1 


Fot. Noc Księgarń, autor plakatu: Piotr Depta-Kelśta

Nowa powieść Remigiusza Mroza!

Nowa powieść Remigiusza Mroza!


Uwaga, uwaga, fani Chyłki i Zordona! Najnowsza część najpoczytniejszej serii Remigiusza Mroza – „Obrona" – ma premierę już w najbliższą środę, czyli 11 września 2024 r.!

W 18 tomie serii Joanna Chyłka w zaawansowanej ciąży będzie broniła skazanego… osadzonego 20 lat temu. Podejrzane zlecenie od milionerki i sprawa na pozór beznadziejna… ale po zagłębieniu się w akta Chyłka podejmuje się obrony tego człowieka. Dlaczego?

Nasi recenzenci już ostrzą sobie pazurki na kolejne spotkanie z ulubionym duetem polskiej palestry!

Byle do środy!


Fot. Empik.com


„Zagadka West Heart" Dann McDorman

„Zagadka West Heart" Dann McDorman

 




Tytułowe West Heart to elitarny klub łowiecki położony w obiecujących okolicznościach przyrody. Autor pod pretekstem corocznego świętowania zwabia do niego grupę gości, wśród której znajduje się jeden niecodzienny – jak się wkrótce okazuje, detektyw, a zarazem prywatnie przyjaciel jednego z członków klubu. Ma być przyjemnie i niespiesznie: ognisko, polowanie, fajerwerki, łowienie ryb. 

Pretekstem do spotkania jest uczczenie patriotycznego wydarzenia, a w praktyce jest to okazja do spędzenia razem czasu na upijaniu się, paleniu skrętów i erotycznych przygodach. Moralność większości bohaterów jest bowiem wątpliwa.

W pewnym momencie, jak się prawdopodobnie domyślacie, dochodzi do zbrodni, a klasycznego smaczku dodaje jej fakt, że przez okropną burzę na terenie klubu zabrakło prądu i wzmożone opady odcięły drogi: ucieczki – sprawcy, ale też dotarcia – policji. Mamy więc oto grupkę znajomych i zagadkę do rozwiązania. Któż będzie lepszym kryzysowym śledczym niż prywatny detektyw? Kto go wynajął? Jakie tajemnice kryją członkowie klubu? Kto jest winien śmierci?

Autor prowadzi z czytelnikiem ciekawą grę. Z jednej strony śledzimy zwyczajnie rozwój wydarzeń zajmujący cztery weekendowe dni. Z drugiej, sami dedukujemy – narrator zwraca się bezpośrednio do odbiorcy, sugeruje mu pewne przemyślenia, zmusza do czytelniczej aktywności te słynne poirotowskie "szare komórki".

Odniesień, zarówno do sympatycznego Belga, jak i Agathy Christie, a także niezliczonej ilości powieściopisarzy zajmujących się gatunkiem kryminalnym (jak choćby Raymond Chandler), jest w tekście mnóstwo. Pojawiają się również te dotyczące innych dziedzin sztuki. Oj, zapragnął autor zaznajomić nas z historią kultury (obecny duchem jest nawet Czechow)!

Dodatkowo, McDorman postanawia dać nam korepetycje z celowych zabiegów i sztuczek stosowanych w kryminałach przez pisarzy.

Ogólnie, czytając, czujemy się nie publicznością, a uczestnikiem gry. Nie odbiorcą, a kolejnym bohaterem. Wciągając nas do swego świata, autor prezentuje nam nawet kwestionariusz dotyczący zbrodni, który możemy wypełnić. Wśród przeróżnych zabiegów mających zaciekawić, znajdziemy o dziwo narrację w liczbie mnogiej (tymczasowo) – wszyscy członkowie klubu obwieszczają nam z kart książki: "byliśmy", "poszliśmy", "postanowiliśmy".

Zagadka West Heart nie jest typowym kryminałem, choć znajdziemy w niej ogrom inspiracji dziełami klasyków gatunku. Z pewnością jest to podejście świeże i intrygujące, nie tracące zarazem typowych zalet suspensu. Po reklamach spodziewałam się raczej czegoś w stylu komiksu paragrafowego, niemniej poza wszystkim dostajemy do ręki zgrabnie skonstruowaną opowieść. Niech Was więc nie odstraszy nowatorstwo, jeśli chcecie klasycznego kryminału – z pewnością go tu znajdziecie.

"…każda powieść jest łamigłówką, a każdy czytelnik to detektyw" – ten cytat wydaje się być na wskroś prawdziwy. Od Was więc zależy jej rozwiązanie, ale spokojnie: autor pomoże, podpowie, da wskazówki. A jeśli jesteście leniwi, poprowadzi za rękę. Gra będzie pełna uciechy.

Mocne 8/10.

Tytuł: Zagadka West Heart
Autor: Dann McDorman
Wydawca: Czwarta Strona
ISBN: 9788368045215

Autorka recenzji: Maria, zielony motyl
„Zaśnij, diabeł patrzy" Cyryl Sone

„Zaśnij, diabeł patrzy" Cyryl Sone



Akcja książki rozpoczyna się na pozór niewinnie. Nikodem Rand, wypalony pisarz, podróżuje swoim wypasionym wozem po Polsce bez celu. Na swej drodze spotyka autostopowiczkę, Sarę, która kieruje się w okolice Dunli – pobliskiego jeziora. Wszyscy fani horrorów wiedzą, że wsiadanie do auta z nieznajomym kończy się dla młodych dziewczyn nieciekawie…i tak jest też tym razem. Obudziwszy się po ostrej imprezie w okolicznym lesie, Niko dowiaduje się, że Sara została zamordowana, a on sam… cóż, niewiele pamięta. Czy skrzywdził dziewczynę podczas narkotycznych wizji? Nie jest pewien. Rozpoczyna więc prywatne śledztwo (jako były student prawa i autor kryminałów ma o tym przynajmniej mgliste pojęcie). Czy pozna prawdę? Czy w odkryciu tajemnicy pomogą mu postacie z przeszłości?

Zaśnij, diabeł patrzy z uwagi na mroczny klimat zaklasyfikowałabym bardziej jako horror (nie brak brutalnych scen) niż kryminał. I nie chodzi tu nawet o same surowe zbrodnie, a o atmosferę. Nad Dunlą wisi swego rodzaju klątwa, ludzie mają własne majaki, całość kisi się w gęstym sosie. Nad wszystkim unosi się widmo grzechu i "nie-spokoju" (na to określenie natkniemy się w powieści wiele razy). Nie zabraknie także interesów wątpliwej moralności, przestępstw, brutalności. Przez karty książki przelewa się swoista "śliskość". Na pewno nie jest to lektura lekka i przyjemna, choć sporo jej ciężaru ujmują liczne i toczące się w odpowiednim tempie dialogi.

Bohaterowie raczej należą do zrezygnowanych, zmęczonych życiem i wzbudzają bardziej współczucie niż sympatię, niezależnie, czy mówimy tu o młodzieży bez perspektyw, czy o wesołkowatym na zewnątrz lekkoduchu w pisarskiej niemocy.

Książka może z pewnością zainteresować miłośników horrorów z wątkami parareligijnymi, niemniej smutek, beznadzieja i ogólne poczucie bezsensu emanujące z kart raczej do lektury zniechęcają niż przyciągają.

Dla mnie mecząca i sporo poniżej średniej – 3/10.

Tytuł: Zaśnij, diabeł patrzy
Autor: Cyryl Sone
Wydawnictwo: Znak
ISBN: 9788324095414

Autorka recenzji: Maria, zielony motyl
Dziesięć książek idealnych na nowy rok szkolny i nie są to lektury! ;)

Dziesięć książek idealnych na nowy rok szkolny i nie są to lektury! ;)

Nowy rok szkolny to nowe wyzwania! Dla niektórych to początek przygody, bo to ich pierwsza klasa, dla innych emocjonująca kontynuacja. Jedno jest pewne – to złoty okres literatury dziecięco-młodzieżowej. Półki uginają się od wyśmienitych książek. Młodszych czytelników chętnie zabiorą w podróż pozycje od takich wydawnictw, jak chociażby Dwukropek, Dwie siostry, Zakamarki, Poradnia K, Entliczek, Świetlik, Albus, Bajka, Literatura, Widnokrąg czy Babaryba. Każde z nich ma na swoim koncie piękne i wartościowe pozycje wydawnicze. Starsi czytelnicy mają jeszcze większy wybór! Niemal każde polskie wydawnictwo ma obecnie sekcję dla młodzieży lub wydaje pozycje z tak zwanego nurtu young adult. Mamy młodzieżowe kryminały, sensacje, obyczajówki, fantastykę, mamy książki po prostu o szkole, dojrzewaniu, współczesnych problemach. Tym razem proponujemy Wam 10 pozycji mniej nastawionych na historię, a bardziej na współczesne wyzwania i problemy. Jesteśmy przekonani, że każdy zaczytany i każda zaczytana znajdzie tu coś czemu warto poświęcić uwagę!


1. Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze - Justyna Suchecka

To chyba najważniejsza książka w tym zestawieniu. Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze to opowieść o tym jak radzić sobie z tym co wpływa na naszą psychikę – ze stresem, z dużymi emocjami, z kryzysami. Jak budować pozytywną samoocenę, dbać o swoją przestrzeń w epoce mediów społecznościowych. W pisaniu tej książki istotną rolę odegrali współcześni nastolatkowie, którzy wraz z Justyną Suchecką postarali się przybliżyć wszystko to, co może być potrzebne by zachować dobrostan psychiczny, a jeżeli coś się dzieje, to jak reagować i gdzie szukać pomocy. 

W opisie książki możemy przeczytać, że "Bo pierwszej pomocy psychologicznej powinno się uczyć tak, jak pierwszej pomocy przedmedycznej". I to jest kwintesencja tej książki i tego dlaczego warto ją poznać!



2.  Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić - Dean Burnett

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kogo rodzice nigdy nie wkurzali. No właśnie –wszyscy to znamy. Czemu tak trudno nam się z nimi porozumieć? Czemu nas nie rozumieją? Może jednak istnieją sposoby, aby relacje z rodzicami mogą być prostsze? Przyjemniejsze? Te pytania zadał sobie Dean Burnett i postanowił poszukać na nie odpowiedzi. A jak za coś takiego zabiera się neurobiolog… To możesz mieć pewność, że to będzie szalona podróż! Z jednej strony mądra treść, z drugiej lekki młodzieżowy szyk – czego można chcieć więcej? ;) Dajcie szansę Deanowi Burnettowi i poszukajcie z nim odpowiedzi na pytania o te pełne wyzwań rodzinne relacje!



3. Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem (część 1 i 2) - Przemek Staroń

Przemek Staroń to nauczyciel roku 2018, a jednocześnie człowiek, który stara się łączyć edukację ze współczesnością – mediami społecznościowymi, trendami, książkami, filmami i serialami popularnymi wśród uczniów. Szkołę… napisał dla uczniów (ale zapewniam, że nie tylko oni mogą z lektury czerpać przyjemność), aby pomóc im w poszukiwaniu samych siebie. Szkolne życie nigdy nie było łatwe, a to w epoce mediów społecznościowych staje się naprawdę skomplikowane, ale też niebezpieczne. Dlatego kluczowe staje się to, co mamy w głowie, jak czujemy się sami ze sobą, jak radzimy sobie z problemami. Przemek Staroń w oparciu o znane postacie książkowe prowadzi nas ścieżką zrozumienia samych siebie i tego, że jak to Magdalena Mikołajczyk pisała w wersji dla starszych czytelników –- jesteś dość. Po prostu. 

Te książki sprawdzą się u młodszego czytelnika. :)



4. Włam się do mózgu - Radosław Kotarski

Nie ma lepszego czasu na naukę tego jak dobrze i wydajnie się uczyć niż okres szkolny. To jest czas, w którym warto sprawdzać, eksperymentować, oceniać swoje wrażenia i otrzymane rezultaty. Problem jednak polega na tym, że szkoły często nie mają już przestrzeni na to by oprócz nauki przekazywać nam wiedzę jak się uczyć. Tu z pomocą przychodzi nam właśnie Włam się do mózgu, czyli książka opisująca najskuteczniejsze metody nauki. Radosław Kotarski przeprowadza nas przez nie w sposób naprawdę prosty i bardzo zrozumiały. Znajdziemy tu masę wykresów i wskazówek, które doskonale uzupełniają wiedzę. Jest tylko jedno ale – sami musimy się przekonać, która metoda odpowiada nam najbardziej. Nowy rok szkolny do idealny czas by to sprawdzić!




5. Young power - Justyna Suchecka

Każdy z nas czasami potrzebuje inspiracji. W Young power otrzymujemy aż 30 historii młodych osób, których pomysłowość, zaangażowanie i wytrwałość zadziwia dorosłych, a więc może poszerzyć horyzonty także młodszych! To właśnie oni są impulsem do zmiany świata, a my możemy się od nich uczyć, jednak i dla młodszych może to być motywacja do tego, aby ten szalony pomysł, który gdzieś tam kręci się po głowie, spróbować wcielić w życie. W dodatku nawet jak nie ma pomysłu, to nic nie szkodzi – zawsze jest w tym zachęta do samorozwoju, do inwestowania w siebie, w to w czym jestem dobry/a. Bardzo pozytywna książka, która zachęca do wiary w siebie oraz w swoje marzenia i pragnienia!





6. Historia, której nie było - Agnieszka Jankowiak-Maik

Szkolne lekcje historii Cię nudzą? Może masz chęć na coś nowego, ciekawego, niezatwierdzonego przez MEN, ale zgodnego z prawdą? Z odsieczą przybywa Agnieszka Jankowiak-Maik, znana jako Babka od histy! Zostajemy zabrani w niesamowitą podróż pełną niespodzianek i ciekawostek, które czasem bawią, czasem smucą, ale najczęściej po prostu poszerzają naszą wiedzę o kontekst! Ja sama nie jestem wielbicielką historii, a Historia, której nie było naprawdę mnie zaintrygowała! O wielu wydarzeniach albo ich uwarunkowaniach nie miałam pojęcia, a to momentami kompletnie zmienia przekaz, który otrzymujemy w szkole. Moim zdaniem naprawdę warto tę pozycję poznać!





7. How to make friends with a dark - Kathleen Glasgow

To już książka dla najodważniejszych. Kathleen Glasgow porusza wiele trudnych tematów i to bez cackania się z czytelnikiem. Są nieporozumienia z rodzicami, strata, samotność, rodzina zastępcza, przemoc, strach… Chcielibyśmy żeby wszystkie dzieci były szczęśliwe, ale rzeczywistość tak nie wygląda. How to make friends with a dark odmawia robienia tabu z czegoś co się dzieje, czasami nawet bliżej niż sądzimy. Dorośli nie zawsze chcą i potrafią rozmawiać na te naprawdę najtrudniejsze tematy – związane z zachowaniami autoagresywnymi czy autodestrukcyjnymi, ale też z wyobcowaniem, samotnością, poczuciem porzucenia. Tymczasem dla wielu osób to codzienność – nie zawsze chodzi jednak o nas samych, czasami o ludzi obok nas. How to make friends with dark skupia się przede wszystkim na pytaniu jak radzić sobie ze stratą. 

Jednak How to make friends with a dark to nie jedyna książka Kathleen Glasgow, która dotyka koszmarnie trudnych, ale aktualnych tematów. Jest również Girl in pieces, i chociaż mnie póki co nie starczyło siły i odwagi by ją przeczytać, to dla wielu nastoletnich czytelników może to być kluczowa książka w radzeniu sobie z tym co naprawdę trudne, a dla większości niezrozumiałe czy wręcz niewyobrażalne.

Tę książkę polecamy starszym czytelnikom.


8. Młodość/Dorosłość/Starość - spisane przez Lisę Aisato, a zilustrowane przez Linn Skåber

Na początku miałam wskazać tylko Młodość, ale mam głębokie przekonanie, że tak naprawdę to wszystkie trzy książki tworzą tą imponującą całość. Ileż razy słyszeliśmy "gdybym tylko wtedy wiedział(a) to co wiem teraz… Ale wtedy nie miałam tego doświadczenia" i to jest odpowiedź na to, dlaczego właśnie teraz warto poznać te trzy niedługie, a pięknie wydane książki (Starość to prawdziwa świeżynka, bo miała premierę kilka dni temu!). Opowiadają o tym co ważne (i nieważne), o tym co boli, co przemija, co w nas pozostaje. Młodość to książka, która przypomina nastolatkowi, że nie jest sam ze swoimi rozterkami. Za to Dorosłość i Starość pozwalają na inne spojrzenie na naszych najbliższych i na to co może siedzieć w ich głowach, a czego wielu z nich nie ma chęci lub odwagi opowiadać młodszym słuchaczom. 


9. Heartstopper - Alice Oseman

Dyskusja o tożsamości płciowej jest obecnie najbardziej gorąca w historii współczesnego świata. Jednak podczas gdy dorośli wciąż prowadzą te debaty najczęściej w stylach akademickim lub rynsztokowym, dla młodzieży jest to po prostu codzienność. Jak się odnaleźć w tym nowym świecie? Jak być wrażliwym na potrzeby innych, stosować język, który nie wyklucza? Jak szanować granice drugiej osoby? Czy chłopcy mogą kochać delikatnie, a dziewczyny szaleńczo? 

Heartstopper to przede wszystkim pięknie wykonany komiks o empatii i tolerancji, czyli coś o czym dorośli zdecydowanie zbyt rzadko myślą i to właśnie świadoma młodzież może w końcu odmienić dyskurs społeczny. Bo nie chodzi o to by się zawsze zgadzać, ale aby zawsze nie zgadzać się we wzajemnym szacunku. 

To kilkutomowy cykl.


10. Murdle. 100 zagadek kryminalnych do rozwikłania przy użyciu logiki, wiedzy oraz sztuki dedukcji. Tom 1 - G. T. Karber

A gdyby tak zająć się czymś poruszającym neurony w inną stronę niż tylko polski, matematyka, angielski? Oto zbiór ciekawych zagadek, niektóre są nieco bardziej matematyczne niż kryminalne, ale nie ma co się zrażać. Zdecydowanie jest to jedna z tych rozwijających pozycji, które zmuszają do pewnego wysiłku intelektualnego, ale jednocześnie daje oddech od klasycznych zadanek. Poza tym to dobre ćwiczenie logiki, uważności oraz czytania ze zrozumieniem w wersji nieszkolnej. Ponadto G. T. Karber przewidział różne stopnie trudności co sprawia, że jak mamy słabszy dzień, to możemy sobie wybrać coś łatwiejszego. Jest wyzwanie, jest intrygująco i jest przyjemnie, więc kto chce ćwiczyć dedukcję niczym Sherlock Holmes? ;)


„Strzeż się damy" Elizabeth Fremantle

„Strzeż się damy" Elizabeth Fremantle

"Oszałamiająca powieść o niezwykłej kobiecie, która pomogła na zawsze zmienić bieg historii Anglii.

Hipnotyzująca historia lady Penelope Devereux – nieustraszonej młodej piękności, która inspirowała poetów na dworze Tudorów, jednocześnie spiskując przeciwko królowej Elżbiecie.

Chrześnica królowej i jej najbardziej zaufana dwórka?

Czy zuchwała cudzołożnica zagrażająca stabilności korony?

Kim naprawdę jest Penelope Devereux?

Legendarna piękność na dworze Elżbiety I, kobieta, której uśmiech rozświetliłby mroki piekieł… To nie olśniewający wygląd zaskarbił jednak Penelope Devereux przychylność królowej, lecz jej nieomylny instynkt znajdowania się zawsze we właściwym miejscu i czasie oraz zręczne manewry polityczne, które można by naiwnie pomylić z dyplomacją. Pewne jest, że ta kobieta będzie potężnym przeciwnikiem dla każdego, kto stanie jej na drodze. Łącznie z Elżbietą.

Penelope Devereux i jej brat, hrabia Essex, zaskarbili sobie przychylność starzejącej się królowej Elżbiety Tudor. Ale Penelope wie, że nastroje dworu są zmienne, a szczęście może się odwrócić, musi więc jak najszybciej zrealizować swój cel: zabezpieczyć przyszłość dynastii Devereux. Zrobi to za wszelką cenę. Nawet za cenę zdrady. A królowa, którą Penelope obwinia o śmierć ojca, wygnanie matki i niepowodzenie w poślubieniu jedynego mężczyzny, którego naprawdę kochała, stanie się tylko kolejnym pionkiem w jej morderczej grze.

Tymczasem Robert Cecil, zawsze lojalny wobec Elżbiety, ma oko na Penelope i jej lekkomyślnego brata, który za namową siostry za bardzo zbliżył się do królowej. Penelope będzie musiała wykorzystać cały swój polityczny spryt, aby uratować hrabiego Essex przed jego rosnącymi ambicjami i pułapkami Cecila, jednocześnie ośmielając się planować wydarzenie, o którym zdradą jest nawet myśleć.

Jeden nieostrożny ruch może sprawić, że jej znakomita rodzina znajdzie się w rynsztoku, a jej głowa pod katowskim toporem. Wystarczy mały błąd – przejęzyczenie czy przechwycona wiadomość – by Penelope stała się architektem swojego upadku."




Strzeż się damy Elizabeth Fremantle to finałowa część Trylogii Tudorów, która przenosi nas na dwór Elżbiety I, gdzie polityka, intrygi i walka o wpływy przeplatają się z osobistymi dramatami. Tym razem centrum uwagi staje się Penelope Deveraux, młoda dwórka, która zyskuje sympatię królowej, ale także wikła się w skomplikowane relacje, które na zawsze zmienią jej życie.

Penelope, przedstawiona początkowo jako niewinna, osiemnastoletnia dziewczyna, z biegiem czasu przekształca się w pełnokrwistą bohaterkę, która nie boi się łamać konwenansów. Wbrew swojej woli, zostaje wydana za mąż za barona Richa, jednak dzięki swojemu sprytowi i odkryciu kompromitującej tajemnicy męża, udaje jej się wynegocjować wolność, która pozwala jej prowadzić własne gry polityczne.

Elizabeth Fremantle znakomicie odmalowuje obraz angielskiego dworu z jego przepychem, surowymi zasadami i tajemnicami. Detale dotyczące strojów, rytuałów czy codziennych posiłków sprawiają, że czytelnik niemal czuje się jakby sam uczestniczył w tych wydarzeniach. Autorka potrafi wciągnąć nas w świat Tudorów, gdzie każda decyzja może mieć poważne konsekwencje, a lojalność i zdrada są nierozłącznie ze sobą splecione.

Na uwagę zasługuje sposób, w jaki Fremantle przedstawia swoją bohaterkę. Penelope to kobieta inteligentna, zdeterminowana i niezależna, która nie boi się podążać własną ścieżką, nawet gdy jest to niebezpieczne. To właśnie jej siła charakteru, umiejętność prowadzenia subtelnych gier i walka o pozycję rodziny czynią z niej postać godną podziwu.

Strzeż się damy to nie tylko opowieść o intrygach i politycznych rozgrywkach, ale także o miłości, pasji i lojalności. Elizabeth Fremantle po raz kolejny udowadnia, że potrafi stworzyć fascynującą narrację, która wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Jeśli jesteście miłośnikami powieści historycznych, które tętnią życiem i pełne są zwrotów akcji, to ten tytuł z pewnością przypadnie Wam do gustu. Trylogia Tudorów to pozycja obowiązkowa na półce każdego fana historii.

Tytuł: "Strzeż się damy"
Tytuł oryginału: "Watch the lady"
Cykl: Trylogia Tudorów (tom 3)
Autor: Elizabeth Fremantle
Data wydania: 2024-08-14
Wydawca: Wydawnictwo Albatros
Liczba stron: 510
ISBN: 9788383611808
Gatunek: powieść historyczna
Moja ocena: 7/10