"Generał i panna" Daphne du Maurier
Daphne du Maurier kojarzy się przede wszystkim z książkami o ciężkim, mrocznym klimacie oraz z powieściami psychologicznymi. Tymczasem spod pióra tej autorki wyszły też nieco inne opowieści, bardziej historyczne, jak choćby Zatoka Francuza oraz Generał i panna, o której za chwilę opowiem.
Generał i panna z Serii Butikowej od
Wydawnictwa Albatros to nowe wydanie powieści pt. Generał w służbie
króla. Akcja tej książki rozgrywa się w XVII wieku i śledzi losy Honor
Harris, panny z towarzystwa, która wdaje się w romans z budzącym
powszechną niechęć żołnierzem, Richardem Grenville'em. Ich skandaliczny
związek ma się zakończyć małżeństwem, jednak los chce inaczej i wskutek
tragicznych okoliczności, para się rozstaje. Po latach jednak Grenville,
już jako generał w służbie króla, ponownie staje na drodze Honor…
"Co by było, gdyby… Co mogło być… Oto najsmutniejsze zdania języka angielskiego."
Powieść ta jest mocno osadzona w historii, przybliża bowiem czas wojny domowej w Anglii (1642-1651) od strony zwykłych obywateli, których ten konflikt dotyka najmocniej. Koszmar wojny widzimy oczami Honor, która jest spostrzegawczą obserwatorką otoczenia, ma mądre spostrzeżenia o otaczającej ją rzeczywistości, ale z racji płci i niepełnosprawności nie jest traktowana jako osoba warta posłuchu. Jej imię jest bardzo znaczące – oto Honor, choć słaba ciałem, jest tak silna duchem, ale jej postępowanie nie zawsze jest zgodne z powszechnymi zasadami, a wręcz powoduje, że traci szacunek i dobrą reputację w towarzystwie.
Poza wątkami historycznymi, jest w tej książce trochę tajemnic, pojawia się też pewna posiadłość mająca mroczną przeszłość. Jest też wątek romansowy – Honor i Richarda łączy szczególna więź, która jakby za nic miała jej niesprawność i jego złą reputację. Ta powieść to też swoista spowiedź głównej bohaterki – odważnej, bystrej, będącej nie tylko ofiarą swojej niepełnosprawności, ale też uczucia, jakie wypełniło jej życie. Sekrety z przeszłości ciążą Honor – skomplikowany związek, tragedia, która ją dotknęła, koszmar wojny domowej – i z nich się zwierza w tej opowieści. Podobno główna bohaterka i Richard Grenville to postacie, które żyły naprawdę (znalazłam jednak w sieci tylko informacje o generale), ale cała ta powieść to tylko fikcja literacka, w którą autorka zręcznie wplotła kulisy wojny domowej i właśnie tych dwoje bohaterów.
Jak zwykle u pani du Maurier, cała powieść napisana jest w bardzo dobrym, starannym stylu, odpowiednim do czasów, w jakich się rozgrywa, a przy tym nieprzesadnie dynamiczna. Historię Honor i Richarda Grenvilla charakteryzuje ciekawy klimat, ale nie jest to typowy dla autorki duszny nastrój grozy, tu dramatyzm wynika raczej z sytuacji w jakiej się znaleźli – tragedia młodych lat, a potem wojenna zawierucha, która dotyka mieszkańców Kornwalii, a zwłaszcza generała – a mniej tu z kolei psychologicznych aspektów historii. Również miejsce, w którym w większości się rozgrywa akcja, nadaje opowieści ciekawego nastroju tajemnicy, choć nie jest aż tak mroczne, jakby mogło być, zważywszy na to, co było inspiracją autorki (warto sprawdzić w sieci!).
Jeśli chcecie poznać twórczość Daphne du Maurier z nieco innej strony, za to w pięknym wydaniu, to polecam powieść Generał i panna. Sprawdzi się ona także dla osób zainteresowanych powieściami historycznymi, pełnymi intryg i tajemnic, oraz z ciekawym romansem. Polecam, zwłaszcza w tym pięknym wydaniu w ramach Serii Butikowej!
Recenzja we współpracy z Wydawnictwem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz