Jared Diamond - Strzelby, zarazki i stal

 

Tytuł:Strzelby, zarazki i stal

Tytuł oryginału: Guns, Germs, and Steel. The Fates of Human Societes

Autor:JaredDiamond

Tłumaczenie:TomaszTesznar

Data wydania:2020-07-31

Wydawca:Wydawnictwo Zysk i S-ka

ISBN:9788382020236



Powinnam zacząć od tego, że rzadko sięgam po książki popularnonaukowe, chyba, że dotyczą rozkładu ciał, morderstw, trucizn i właśnie... broni. Tutaj poznajemy nie tylko największe osiągnięcia ludzkości, ale też dlaczego to my właśnie któregoś dnia podnieśliśmy się z czterech kończyn by zacząć biegać na dwóch. Co prawda trochę nam to zajęło, ale popatrzcie gdzie jesteśmy dzisiaj!



"Strzelby, zarazki i stal" została okrzyknięta najlepszą popularnonaukową tego roku (a konkretnie jej kolejne wydanie) a w 1998 roku zdobyła Nagrodę Pulitzera. Całkowicie zasłużoną warto dodać.



"Afryka i obie Ameryki są zatem dwoma największymi masywami lądowymi o zorientowanych południkowo osiach i wynikłym z tego faktu wolnym tempie rozpowszechniania się upraw i hodowli"



JaredDiamond wykorzystuje wiele dyscyplin naukowych i udowadnia, że to właśnie strzelby, zarazki i stal ukształtowały ludzkość. Ci którzy zajęli się produkcją żywności, pierwsi porzucili koczowniczy tryb życia. Przyszedł czas na kulturę pisana i technologię. Powstały religie, organizacje, państwa.

Życie nie jest jednak tęczowe i pełne pokoju na świecie. Ludzie zaczęli tworzyć broń, wytworzyli zabójcze zarazki co prowadziło do tego, że zaczęto wykorzystywać je to by podbić kultury mniej rozwinięte.

W książce użyto różnych dziedzin nauki jak na przykład geografia, botanika, mikrobiologia czy historia.



"Spośród trzydziestu ośmiu państw ze strefy tropikalnej aż trzydzieści siedem jest uboższych niż najbiedniejsze nawet spośród dziesięciu państw ze strefy umiarkowanej"



Ta powieść wciągnie Was od pierwszej strony, sprawi że zapragniecie wiedzieć jak najwięcej a jednocześnie nie będziecie w stanie, przyswoić takiej ilości wiedzy w jedną noc. Zachęcam zatem by podzielić ją sobie na kilka części i cieszyć się każdą stronę. A jest ich aż 667!



Autor w sposób przystępny tłumaczy zależności jakie zachodziły w ciągu tysiącleci, byśmy mogli znaleźć się tu gdzie teraz jesteśmy. Co nie zawsze oznacza coś pozytywnego. W końcu jesteśmy odpowiedzialni za wymieranie tysięcy gatunków rocznie...

Polecam ją każdemu kogo interesuje tak naprawdę każda dziedzina nauki i jak przyczyniło się to do rozwoju całego świata. W nie zawsze korzystny dla nas i środowiska sposób...

 Sylwia "Sirocco" Stinia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz