Borka i Sambor

 

Motywy słowiańskie cieszą się coraz większym uznaniem i popularnością. Pojawiają się one nie tylko w baśniach, bajkach i powieściach ale również komiksach kierowanych do różnego grona czytelników. Jedną z takich serii są ukazujące się nakładem Muzeum początków Państwa Polskiego zeszyty z serii "Borka i Sambor". Do tej pory ukazały się trzy części - "Borka i Sambor. Postrzyżyny","Borka i Sambor. Myszy", "Borka i Sambor. Mieszko" oraz "Borka i Sambor.Smok".



Seria to połączenie fikcji z historią opartą na źródłach zaczerpniętych z "Kroniki polskiej" Galla Anonima. Za ich scenariusz odpowiada literaturoznawczyni Elżbieta Żukowska, natomiast oprawę graficzną Karol Kalinowski, twórca słowiańskich komiksów jak"Łauma" i "Kościsko. Głównymi bohaterami komiksowych opowieści są tytułowe dzieci Borka i Sambor mieszkające w okolicy grodu popie lidów we wczesnym średniowieczu a poszczególne tomy przedstawiają ich przygody oraz perypetie. Punktem wyjścia całej historii jest pierwszy zeszyt "Borka i Sambor. Podstrzyżyny" który przedstawia opis postrzyżyn syna Piasta i syna Popiela - to właśnie te wydarzenie jest "zapalnikiem" do przeżywania przeróżnych zaskakujących przygód pełnej zwrotów akcji, nieoczekiwanych momentów, niespodzianek jak również niebezpieczeństw. Główni bohaterowie nie raz i nie dwa zostaną wplątani w intrygi i niebezpieczne sytuacje, będą musieli pokonać wspólnych wrogów, ratować przyjaciół z opresji i nie tylko... na swojej drodze spotkają przeróżnych ludzi w tym tych znanych z kart historii np. władców Polski, smok, słowiańskich bogów i inne bestie jak również zwykłych ludzi.



Kolejne zeszyty opowiadają dalsze losy bohaterów - kontynuują ich podróż, przygody, wędrówki a tym samym nieco poszerzają słowiańską historię. Mimo iż komiksy są króciutkie autorzy nie traktują czytelnika jak "idiotę" a podchodzą do niego z należytym szacunkiem. Przybliżają historię początków Państwa Polskiego a tym samym słowiańskiej kultury w sposób lekki, baśniowy i zabawny - okraszany akcją, tajemnicą, zagadkami... Czytelnik ma możliwość przenieść między innymi w okolice Gniezna w czasach IX wieku, spotkać tamtejszych władców, tych późniejszych jak również słowiańskie "stwory". Popiel, Mieszko, Król Krak, Leszy, Światowid, Strzyga, Mokoszt, Licho, Żerca, sum-Wodnik, smoki, znachorki, czarownice a nawet złota rybka. Oni i wiele innych przeróżnych postaci znanych z historii jak również demonologi słowiańskiej czy legend. Nie brakuje również znalezisk archeologicznych czy też symboli takich jak: figurka Świętowita, drewniana figurka konia, zawieszki przedstawiające topór-Peruna, które chłopce noszą na szyjach i znacznie więcej.



Borka i Sambor to seria komiksów, które bawiąc uczą i uczą poprzez zabawę a jednocześnie nie są nadmiernie edukacyjne, czy moralizatorskie. Nie usiłują na siłę wpajać wiedzę i dedukować a są nastawione na rozrywkę i dobrą zabawę, która przy okazji przekazywałaby cenne i ważne treści. Bo przecież liczy się zabawa. Na końcu każdego z zeszytów umieszczono słowniczek wszystkich pojęć, które przewinęły się przez karty komiksów i które dla dzieci mogą być niejasne stanowiąc wyzwanie. To seria, która może przypaść do gustu zarówno dzieciom jak i ich rodzicom i z pewnością tak też będzie. Ja bawiłam się rewelacyjnie i z niecierpliwością czekam na dalsze części - bo każda pozostawiła we mnie niedosyt i rządzę poznania więcej. Mam nadzieję, że doczekamy się kolejnych zeszytów z serii.





#słowianie#mitologiaslowianska#komiks

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz